Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

3 maja 2015    00:26

Jeszcze nie wszyscy powrócili do domów ze Świąt Wielkanocnych, a my już wyjechaliśmy w kolejną podróż. Tym razem kierunek Suwałki - polski biegun zimna - poszukamy tam wiosny. W kilku podlaskich miastach rozgrywane są w tym roku turnieje w ramach IV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych PODLASKIE 2015. Szachiści grali w Suwałkach, warcabiści w Starym Folwarku a turnieje brydża sportowego odbywały się w Wigrach.

Eliminacje strefowe wyłoniły po 14 najlepszych zawodników w poszczególnych grupach, którzy mieli szanse wyjechać na olimpiadę. Z UKS Struga zaszczytu tego dostąpili: Jakub Broma, Kacper Waś, Ludwika Moczulska, Agata Orłów, Klaudia Adamczyk i Natalia Palesa. Sam udział w tym wydarzeniu jest wyróżnieniem, bo nie każdy mógł zostać olimpijczykiem.

Uroczystość otwarcia olimpiady odbyła się w Suwalskim Domu Kultury. Uczestniczyli w niej wszyscy sportowcy wraz z trenerami, opiekunami i rodzicami. Przybyło wielu gości m. in. Pani Dorota Idzi - wielokrotna polska złota medalistka mistrzostw świata obecnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pan Wojciech Fortuna - wybitny polski sportowiec oraz przedstawiciele władz miasta i województwa. Odegrano hymny, zapalono znicz olimpijski, a na maszt wciągnięto flagę Polski i olimpijską. Na scenie pojawiły się delegacje wszystkich województw - serdecznie witane przez Panią Dorotę Idzi. Województwo mazowieckie reprezentowali zawodnicy UKS Struga - Ludwika i Kuba.

Po oficjalnej części odbyła się część artystyczna. Mogliśmy podziwiać występy dzieci i młodzieży z Suwałk i okolic. Wszystkim bardzo podobała się uroczystość a sukcesów mareckim zawodnikom życzył sam Pan Wojciech Fortuna, który bardzo chętnie zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Turniej rozegrano w 4 kategoriach - dziewcząt do lat 10, dziewcząt do lat 13, chłopców do lat 10 i chłopców do lat 13.

Trzeba przyznać, że w tym roku ekipy były wyjątkowo mocne. Przyjechali najlepsi zawodnicy ze wszystkich rejonów Polski. Od początku zapowiadała się ciężka walka. Wszystkie grupy zawodników rozegrały po 7 rund, a każda z nich mogła trwać maksymalnie 3 godziny. Wszyscy bardzo się starali i nikt nie pozwalał sobie na chwilę wytchnienia przy partii. Po 5 dniach wyczerpujących rozgrywek wyłoniono najlepszych warcabistów w Polsce.

W kategorii dziewcząt do lat 13-stu zwyciężyła Ludwika Moczulska. Po ostatniej niezwykle emocjonującej partii, którą obserwowało z zapartym tchem wielu sędziów i trenerów było już jasne - zwyciężczyni jest jedna - Ludwika!!!

W kategorii dziewcząt Klaudia Adamczyk zajęła wysokie 6 miejsce a Natalia Palesa była 13.

W kategorii chłopców do lat 13-stu Kuba był 5-ty a Kacper 7-my. Jednak trzeba przyznać, że są to równie dobre miejsca, bo chłopcy dopiero pierwszy rok grają w tej kategorii i mimo, że nie stanęli na podium pokonali wielu starszych od siebie zawodników.

Nasza debiutantka w zawodach rangi Mistrzostw Polski - Agata Orłów zajęła ostatecznie 11 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 10-ciu. Wierzymy, że dzięki tym zawodom Agatka zacznie jeszcze więcej pracować i na kolejnym turnieju zajmie o wiele wyższą lokatę.

W trakcie turnieju głównego rozegrano też Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych w grze błyskawicznej. I tu tryumfował UKS Struga!!!! Czterech naszych zawodników stanęło na podium.

Kategorie C13 zdominował Kuba Broma, który ze zdecydowaną przewagą zwyciężył zdobywając tym samym złoty medal oraz tytuł Mistrza Polski. Świetnie wypadł też Kacper Waś, który wygrywając ostatnią ciężką rundę zapewnił sobie srebro i tytuł Wicemistrza Polski.

W kategorii D13 również zajęliśmy dwa miejsca na podium. Dziewczęta stanęły troszkę niżej niż chłopcy, ale dla nas jest to równie ważny wynik. Klaudia Adamczyk wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Polski a Ludwika Moczulska zdobyła brązowy medal i tytuł II Wicemistrzyni Polski.

Olimpijskie zmagania trwały kilka dni, ale udało się nam znaleźć trochę czasu, żeby zwiedzić okolicę. Pogoda była wymarzona na wiosenne spacery i dzięki temu byliśmy w Muzeum Wigier oraz nad jeziorem, gdzie podziwialiśmy piękne widoki z górującym klasztorem w Wigrach.

Po 5 dniach rywalizacji nadszedł dzień wręczania medali. Wiedzieliśmy już kto zajął które miejsce, ale nie obyło się bez kolejnych miłych akcentów. Na olimpiadzie prowadzona jest także klasyfikacja klubowa i wojewódzka. I okazało się, że po podsumowaniu wszystkich punktów nasz klub zajął II miejsce w Polsce!!!!!!!

Byliśmy bardzo zaskoczeni i jeszcze bardziej szczęśliwi. Ale gdyby jeszcze komuś brakowało sukcesów, to dołożymy do tego II miejsce w Polsce dla województwa mazowieckiego!!!!

Wracaliśmy zmęczeni ale szczęśliwi - 5 medali, 3 puchary - ludzie zwracali na nas uwagę i pytali się skąd wracamy. Wiele zupełnie obcych osób gratulowało jeszcze na dworcu czy w autobusie. Tak wraca mistrzowska drużyna!!!!!

Joanna Broma

Udział zawodników w mistrzostwach został dofinansowany ze środków z budżetu miasta Marki w ramach projektu ,,Zagospodarowanie czasu wolnego, poprawa kondycji fizycznej i umysłowej poprzez organizowanie zajęć tenisa stołowego oraz zajęć warcabowo-szachowych, organizację imprez sportowych, szkolenie zawodników, przygotowanie do współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2015 roku''.

zdjecie: 75931