Dawnego kina nie ma już w Markach...

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 maja 2015    20:55

W tym tygodniu rozpoczęto rozbiórkę kamienicy, która wpisana była w marecki krajobraz przez blisko 100 lat. W latach 20-tych minionego wieku u zbiegu ulic Rejtana i Al. Piłsudskiego w Markach na posesji Państwa Jędrzejewskich wybudowano piętrową kamienicę z czerwonej cegły. W tym samym czasie do północnej części budynku dobudowano pomieszczenie, w którym mieściło się pierwsze mareckie kino. To tu markowianie przychodzili oglądać seanse filmowe. Z relacji żyjących jeszcze mieszkańców Marek dowiadujemy się, że tu również zawiązywały się pierwsze znajomości, które z upływem czasu przeradzały się w uczucie -najczęściej zwieńczone związkiem małżeńskim. W ostatnich latach kamienicę opuścili lokatorzy, a budynek popadł w ruinę i groził zawaleniem. Właściciele zdecydowali się na rozbiórkę i zezwolili na zabranie gruzu. Cegły użyte do budowy kamienicy mają sygnatury "K.M. MARKI" i najprawdopodobniej pochodzą z przedwojennej cegielni działającej przy ul. Fabrycznej w Markach, której właścicielem był Karol Mańk -"Krzak". Dachówki zaś sygnowane są logo Zakładów Ceramicznych "Pustelnik". Na posesji znaleziono także rury drenażowe z napisem "PUSTELNIK". Dachówki i rury pochodzą sprzed II wojny światowej. Ich stan jest bardzo dobry. Staraniem Urzędu Miasta oraz członków Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" znaczną część materiałów budowlanych zabezpieczono. W przyszłości zostaną wykorzystane do celów dekoracyjnych. Dziś z cegieł pochodzących z dawnych mareckich cegielni obudowano plastykowe skrzynki elektryczne znajdujące się w parku miejskim Briggsów.

Galeria

zdjecie: 76838
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry