NFOŚiGW dofinansuje projekty ekologiczne!

Paweł Pniewski UMMarki

 2 lipca 2015    15:29

W piątek podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie inicjatyw na rzecz środowiska w Markach.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z Fundacją Sendzimira na dofinansowanie w 100% projektu EkoMarki - obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska składającego się z inicjatyw mieszkańców Marek zgłaszanych w celu poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym mieście.

29 grudnia 2014 roku burmistrz Jacek Orych podpisał list intencyjny z prezes Fundacji Sendzimira Karoliną Maliszewską w sprawie współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu EkoMarki - obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska. Projekt ten umożliwił zgłaszanie inicjatyw obywatelskich związanych z ochroną środowiska przez mieszkańców Marek, a następnie, w przypadku uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW, ich wspólną realizację.

W styczniu 2015 roku mieszkańcy i organizacje społeczne zgłosili ponad 40 propozycji inicjatyw, które następnie zostały zweryfikowane i ocenione przez Fundację Sendzimira we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Marki. Spośród wszystkich zgłoszonych inicjatyw Fundacja Sendzimira do projektu EkoMarki wytypowała 20 na kwotę 499.978 złotych, które umieszczone zostały we wniosku o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna.

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 59 wniosków z całej Polski. Wymogi formalne według kryteriów selekcji spełniły 42 wnioski, z których 24 oceniono pozytywnie. Marecki wniosek, jako jeden z czterech z województwa mazowieckiego, otrzymał pozytywną ocenę i został rekomendowany do 100% dofinansowania.

Po negocjacjach przeprowadzonych przez Fundację Sendzimira i NFOŚiGW na temat kosztów i warunków realizacji projektu podpisano umowę, w wyniku której na realizację 17 inicjatyw mieszkańców Marek przeznaczona zostanie kwota 387.531,25 złotych.

Dzięki realizacji projektu EkoMarki powstaną m.in. ogrody deszczowe przy dwóch szkołach podstawowych, pojawią się budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów zapylających, nowe nasadzenia na miejskich skwerach, czy też pomosty nad zbiornikiem Meksyk.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu podpisane zostanie porozumienie pomiędzy Fundacją Sendzimira a Miastem Marki w sprawie dalszej współpracy. Wkrótce autorzy inicjatyw zostaną zaproszeni do mareckiego ratusza na spotkanie, podczas którego omówione zostaną zasady realizacji inicjatyw oraz przedstawione zostaną ostateczne kosztorysy.

Inicjatywy zaakceptowane do dofinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach projektu EkoMarki - obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska:

 1. SOS dla Kruczka
 2.  Sponsoring dla skrzydlatych
 3. Monitoring pomników przyrody w Gminie Miasto Marki
 4. Monitoring przyrodniczy rzeki Długiej
 5. Nasz las - nasze życie
 6. Przywracamy mieszkańcom Jezioro Czarne
 7. Skwer bł. Bronisława Markiewicza - zielony zakątek w centrum miasta
 8. Bocianie gniazdo - BOCIEKocham
 9. Ścieżka przyrodnicza w "Dębowym lesie"
 10. Rekultywacja okolic placu zabaw za Kwitnącym Osiedlem
 11. Oczyszczenie zbiorników wodnych w "Dębowym lesie"
 12. Filtrujące rondo
 13. Przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających
 14. Ogród deszczowy
 15. Zagospodarowanie i pielęgnacja zbiornika Meksyk
 16. Rewitalizacja siedliska herpetofauny w rejonie zbiorników Konne
 17. Odtworzenie krzewów w Parku Dziesięciu Powieszonych

Galeria

zdjecie: 78753
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry