Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o historii Marek

START:    10 lipca 2015

Paweł Pniewski UMMarki

 7 lipca 2015    20:52

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego zrealizowanego dla TVP Historia.

Już 10 lipca w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego o godz. 15:00 odbędzie się przedpremierowa projekcja dwuczęściowego filmu dokumentalnego o historii miasta Marki "Regiony z historią - Marki" z udziałem prof. Henryka Samsonowicza, dyrekcji anten TVP Historia i TVP Warszawa oraz realizatorów filmu.

Do konsultacji historyczej przy tworzeniu scenariusza filmu burmistrz Jacek Orych zaprosił Zbigniewa Paciorka i Antoniego Widomskiego, znanych z zamiłowania do odkrywania i utrwalania kart historii Marek. W filmie występują również m.in. profesor Henryk Samsonowicz - były rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. Kazimierz Sztajerwald - proboszcz parafii p.w. św. Izydora.

Film opowiada w jaki sposób Marki stały się prężną osadą fabryczną dzięki działalności rodziny Briggsów. Przedstawiona zostanie historia m.in.: mareckiej kolejki, ochotniczej straży pożarnej, a także zaprezentowany zostanie związek Marek z Bitwą Warszawską 1920 r. Dowiemy się gdzie i kiedy rozbłysła pierwsza żarówka w Królestwie Polskim, która noblistka spędzała wakacje w Markach oraz poznamy mareckie legendy.

Film, składający się z dwóch części, jesienią będzie można obejrzeć na antenach TVP Historia (premiera), TVP Warszawa i TVP Polonia w ramach cyklu dokumentalnego "Regiony z historią - wczoraj i dziś" realizowanego przez Leking Media dla Telewizji Polskiej.

Galeria

zdjecie: 78774
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry