Radzieckie armaty przy ul. Bandurskiego w Markach.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 23 lipca 2015    11:57


W październiku 2009 roku na lokalnym portalu internetowym www.marki.net.pl został opublikowany przez Pana Radosława Deca link do filmu historycznego z II wojny światowej. W filmie tym przez kilka sekund można było zobaczyć radzieckie armaty ostrzeliwujące Warszawę z terenu Marek oraz najbliższych okolic. Niestety od wielu lat link do tego filmu był nieaktywny. Dziś udało się ponownie odnaleźć ten obraz w archiwach Stivena Spilberga (Steven Spielberg Film and Video Archive, USHM).


W filmie widzimy m.in. oddziały 47 i 70 armii 1 frontu białoruskiego prące na zachód. Jednakże to, co bezpośrednio dotyczy Marek rozpoczyna się od 5 minuty i 53 sekundy i trwa do 6 minuty.
W tej kilkusekundowej migawce pierwsze kadry ukazują radzieckie armaty w okolicach kapliczki Matki Boskiej przy ul. Chudoby na Białołęce ostrzeliwujące Warszawę (kilkaset metrów za cmentarzem przy ul. Bandurskiego w Markach). W następnych sekundach widzimy kolejny ostrzał. Tym razem armaty walą z łąki znajdującej się od południowej części kościoła parafii św. Izydora w Markach. W tle sam kościół i zabudowania gospodarcze. Dziś w tym miejscu, przy ul. Bandurskiego w Markach, znajduje się sklep Biedronka .


Zdjęcia do filmu zostały wykonane najprawdopodobniej przez radzieckiego operatora pod koniec września 1944 r.


Poniżej link do filmu.
http://www.ushmm.org/online/film/display/detail.php?


Galeria

zdjecie: 78946
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry