Naucz się gry w krokieta i posłuchaj o Bitwie Warszawskiej 1920 r.

START:    2 sierpnia 2015

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 28 lipca 2015    09:20


W najbliższą niedzielę, tj. 2 sierpnia br. w parku Briggsów w Markach pomiędzy godz. 12 i 16 Flora Briggs w stroju z epoki zaproponuje markowianom wspólną grę w krokieta. Jest to angielska gra z przełomu XIX i XX wieku -do dziś bardzo popularna wśród angielskiej arystokracji. Jest bardzo prawdopodobne, że w ramach cotygodniowej rekreacji rodzina Briggsów grała w krokieta w niedzielne popołudnia w swoim angielskim parku krajobrazowym nad rzeczką Długą.
ZASADY GRY:
Gra polega na uderzaniu młotkami w kolorowe, drewniane kule tak, aby przeszły przez rozstawione na trawniku druciane bramki. Bramek jest dziesięć, zawodników może być nawet sześciu, bo tyle jest maksymalnie w zestawie młotków i kul. Wygrywa ten kto pierwszy przejdzie swoją kulą przez wszystkie rozstawione bramki. W czasie gry można utrudniać przeciwnikom zaliczanie bramek przez wybijanie ich kul w przeciwną stronę bramki przez tzw. krokietowanie lub inaczej rakietowanie. Każde czyste przejście kuli przez bramkę daje graczowi dodatkowy ruch, a każde wybicie kuli przeciwnika daje graczowi dwa dodatkowe ruchy. Czas jednego meczu wynosi średnio ok. 20 min.


Gra w krokieta została uwieczniona na XIX-wiecznych obrazach, z których najsłynniejsza jest seria obrazów kobiet w długich, szeroko rozkloszowanych sukniach z drewnianymi młotkami w ręku autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Ponadto, w krokieta grały w Dworku "Milusin" w Sulejówku córki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jadwiga i Wanda. Marszałek lubił przyglądać się tej grze, choć sam w nią nie grał.


Sierpień to również wspomnienie Bitwy Warszawskiej, dlatego też w przerwach pomiędzy meczami krokieta Flora wraz z pozostałą rodziną Briggsów będzie czytać Kurier Warszawski z sierpnia 1920 r. Może nie wszyscy wiedzą, że w Pałacyku Briggsów w czasie Cudu nad Wisłą mieściła się kwatera głównego Koordynatora Działań Operacyjnych Bitwy Warszawskiej gen. Lucjana Żeligowskiego oraz jego podwładnego gen.Jana Rządkowskiego. W rodzinie Briggsów z wielkim zaciekawieniem czytany jest Kurier Warszawski, w którym doniesienia z frontu przeplatają się z poezją wojenną, Edwarda Słońskiego, poety i żołnierza Bitwy Warszawskiej.


Bój o Warszawę


2 sierpnia 1920 r.


Toczy się bój o Warszawę
zbudźcie się, ludzie, z letargu,
nie czas już kopce graniczne
wyszachrowywać na targu!


Ostatnia bije godzina -
Śród spadających wciąż razów
Już słychać, słychać wyraźnie
"świst knuta i chrzęst ukazów..."


W gruz się rozpada i kruszy
to cośmy czcili od dziecka
z nahajem w ręku kozackim
zbliża się wolność sowiecka.Lepiej jest polec od kuli,
niż wiecznie konać pod kijem...
o ludzie, już nie o Wilno,
lecz o Warszawę się bijem.Serdecznie zapraszamy!


Organizator: Stowarzyszenie "Marki-Pustelnik-Struga" w ramach akcji Urzędu Miasta "Na weekend zostaję z Rodziną w Markach".
Galeria

zdjecie: 79010
fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry