Marki również brały udział w działaniach powstańczych

Paweł Pniewski UMMarki OSP

 3 sierpnia 2015    13:09

Mieszkańcy Marek 1 sierpnia pod Pomnikiem Armii Krajowej w Strudze uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00, w Markach zawyły syreny systemu ostrzegania, rozległ się także sygnał wozów strażackich. Na wysokości Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w Strudze wstrzymany został ruch samochodowy, a mareccy kibice z rac utworzyli biało czerwoną flagę. W taki sposób rozpoczęły się mareckie obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Miejsce organizowanych uroczystości nie jest przypadkowe, bowiem żołnierze AK w godzinę "W" mieli za zadanie zaryglowanie tras wiodących przez Marki do Warszawy od strony Białegostoku i Zegrza.

Po odegraniu hymnu państwowego oraz powitaniu uczestników uroczystości głos zabrał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach Antoni Widomski, który przybliżył rys historycznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie Marek na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. Zaznaczył, że w czasie wojny komendant Ochotniczej Straży Ogniowej w Markach był równocześnie komendantem II rejonu "Celków" VII obwodu Armii Krajowej "Obroża", a strażacy z tego oddziału pożarowego brali udział w Powstaniu Warszawskim. Dlatego też Ochotnicza Straż Pożarna w Markach od momentu reaktywacji spotyka się 1 sierpnia o godzinie "W" w Strudze pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej poległym w walkach z okupantem niemieckim. W tym roku po raz pierwszy odbyły się wspólne uroczystości organizowane przez OSP Marki oraz marecki samorząd.

Następnie głos zabrał honorowy obywatel miasta Marki pan Jan Penzioł, uczestnik wydarzeń z 1944 roku, który przypomniał, że na terenie dzisiejszych Marek Powstanie Warszawskie wybuchło 2 dni wcześniej, bo już 30 lipca. Miało to związek z dotarciem do Strugi dwóch czołgów radzieckich.

Po okolicznościowych przemówieniach wieńce pod pomnikiem złożyli kombatanci walk o niepodległość, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach oraz w imieniu mieszkańców Marek zastępca burmistrza Radosław Bartosik oraz  radni Agnieszka Lużyńska i Andrzej Rostek.

Na zakończenie uroczystości mareccy kibice odśpiewali 4 strofy Mazurka Dąbrowskiego.

O godz. 18:00 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Markach sprawowana była eucharystia w intencji Powstańców Warszawskich, w której udział wzięli również mareccy kombatanci.

Walki powstańcze w Markach 1944 - artykuł autorstwa Antoniego Widomskiego

Galeria

zdjecie: 79135
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 12
fot. 13
fot. 14
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry