Mareckie obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Paweł Pniewski UMMarki RadaMiastaMarki

 20 sierpnia 2015    08:39

14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. ks. bpa. W. Bandurskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 95 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W mareckich obchodach uczestniczyli kombatanci walk o niepodległość, parlamentarzyści (senator Anna Aksamit, posłowie Mariusz Błaszczak i Andrzej Smirnow), wiceminister administracji i cyfryzacji Jan Grabiec, przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, władze powiatowe, Kobyłki, Radzymina i Zielonki, duchowieństwo z mareckich parafii, burmistrz i radni miasta Marki, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych środowisk i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Marek i okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczęto od artystycznego występu Społecznego Chóru Okręgu Warszawskiego, założonego z inicjatywy płk. Anny Osowskiej - Rembeckiej Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie, którego członkami są funkcjonariusze i pracownicy jednostek Okręgowej Służby Więziennej. Chór zaprezentował utwory o charakterze patriotycznym oraz pieśni żołnierskie. Występ przygotowała i poprowadziła dyrygent chóru pani Paulina Nowak. Dobór utworów i profesjonalne wykonanie wprowadziło słuchaczy w patriotyczną atmosferę wydarzenia.

Następnie odprawiona została Msza Święta polowa w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy pułku Strzelców Wileńskich - obrońców przedmościa Warszawy, koncelebrowana przez ks. Kazimierza Sztajerwalda proboszcza parafii p.w. Św. Izydora w Markach, podczas której homilię wygłosił pochodzący z Marek ks. dr Marcin Różański CSMA.

Po zakończeniu Mszy hymnem państwowym rozpoczęto Apel Pamięci prowadzony  przez  Pawła Pniewskiego i Agnieszkę Lużyńską. Poseł na Sejm RP Mariusz Błaszczak odczytał list Prezydenta RP, który mareckie obchody objął patronatem honorowym, skierowany do mieszkańców z okazji upamiętnienia wydarzeń z 1920 roku. Prezydent w swoim liście zaznaczył, że sukces nad bolszewizmem nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca całego narodu polskiego. Podziękował także mieszkańcom Marek za kultywowanie narodowej pamięci i dziedzictwa.

- Pamięć o zwycięskiej wojnie stała się fundamentem etosu odrodzonej Polski. Tryumf nie byłby możliwy bez powszechnej mobilizacji obywateli. Nasz naród dał dowód niezwykłej siły i determinacji.  Odniesiony razem sukces budował patriotyzm naszej wspólnoty i dumę narodową. Wzmacniał spoistość społeczeństwa był podstawą zarówno międzyludzkiego szacunku, jak i wzajemnego uznania między obywatelami a rządzącymi - napisał prezydent Andrzej Duda.

Następnie symboliczny płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza, przywieziony przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach, został rozpalony przez kombatantów Michała Babiucha oraz Jana Penzioła przy udziale Antoniego Widomskiego prezesa OSP i jednego z członków Społecznego  Komitetu Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach. Przy płomieniach znicza pamięci Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytał pułkownik rezerwy sił powietrznych Janusz Gęsior, a asysta honorowa Komendy Stołecznej Policji oddała trzykrotną salwę honorową.

Delegacje i mieszkańcy przy dźwiękach werbli złożyli wieńce pod pomnikiem, następnie przy udziale harcerzy z 62 szczepu Polanie im. Bolesława Chrobrego rozpalono białe i czerwone znicze, z których ułożono flagę państwową przy żołnierskiej mogile. Mareckie obchody uświetnili także kibice przygotowując patriotyczny transparent oraz oprawę wizualną.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Jacek Orych podziękował gościom i mieszkańcom za obecność na obchodach i kultywowanie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej. Zaznaczył, że Marki również uczestniczyły w zwycięstwie nad armią czerwoną.

- Wiele okolicznych miejscowości dołożyło swoją cegiełkę do budowy muru, który okazał się nie do sforsowania przez armię czerwoną. I Marki również mogą być dumne z tego, że zapisały się na kartach historii. /.../ Wydarzenia, które dzisiaj czcimy nie powinny być dla nas czymś odległym i abstrakcyjnym, ponieważ na co dzień obcujemy z miejscami, które są świadkami historii. Chociażby w Pałacu Briggsów, gdzie wówczas stacjonowały sztaby wojskowe dziś odbywają się zajęcia szkolne - mówił pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku burmistrz Jacek Orych.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów obchodów 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach.

Wydział Promocji  i Rozwoju Urzędu Miasta Marki

Galeria

zdjecie: 79499
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry