Wiwat Trzeci Maj

Piotr Matusiak UMMarki

 4 maja 2009    13:44

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński skierował do mieszkańców Miasta Marki list z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Tegoroczne trzeciomajowe ogólnomiejskie uroczystości wypadły niezwykle okazale. Na uroczystą Mszę świętą w intencji ojczyzny oraz koncert muzyki patriotycznej do kościoła Parafii Św. Izydora przybyły tłumy mieszkańców naszego miasta. Wśród zaproszonych gości którzy zaszczycili nas swoją obecnością znalazł się doradca Prezydenta RP Jacek Sasin oraz minister Michał Kamiński, który odczytał list jaki skierował Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński do mieszkańców Miasta MarkiPrezydent
Rzeczypospolitej PolskiejWarszawa, 3 maja 2009 roku


Uczestnicy i organizatorzy uroczystości
z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
w MarkachSzanowny Panie Burmistrzu!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Wielebny Księże Proboszczu!
Szanowni Państwo!


Wspominamy dzisiaj dzieło Konstytucji 3 Maja - jeden z najwspanialszych pomników naszej historii. Dzień 3 maja jest wielkim, radosnym świętem polskiego narodu. Mija właśnie 218 lat od tego przełomowego momentu w naszych dziejach. Uchwalenie Ustawy Rządowej w 1791 roku było świadectwem siły naszego narodu, który po dziesięcioleciach głębokiego kryzysu państwa i społeczeństwa podjął trud reform, ukoronowanych obradami Sejmu Wielkiego. Działania reformatorów nie zawsze były konsekwentne, jedne kończyły się sukcesem, inne nie przynosiły zadowalających efektów. Jednak państwo polskie, dotknięte I rozbiorem w 1772 roku, podnosiło się do nowego życia, zaś Konstytucja wydobywała kraj z chaosu i upadku.
Mimo ogromnego wysiłku reformatorskiego niepodległości Rzeczypospolitej nie udało się uratować. Jednak wspominając jego wielkość nasi przodkowie śpiewali wesoło "Witaj Maj, Trzeci Maj ... ", gdyż w dobie zaborów Konstytucja 3 Maja była dowodem że Polacy potrafią wspólnie doskonalić swoje państwo, mądrze kierować swoją wolnością. Ze stać nas na rzeczy prawdziwie wielkie - które otwierają nowe perspektywy i mogą być inspiracją także dla innych narodów.
Tegoroczny maj ma szczególny charakter. Pięć lat temu był pierwszym miesiącem Polski w Unii Europejskiej. Związek ze Swiętem 3 Maja jest znaczący - zaborcy obalający dzieło Konstytucji 3 maja nie tylko przekreślili polskie reformy, ale również postanowili wykreślić Polskę z mapy Europy. Nie udało się to, w 1918 roku wróciliśmy do grona państw wolnych i suwerennych. Dwadzieścia lat temu w maju właśnie przygotowywaliśmy się do pierwszych od dziesięcioleci wolnych - co prawda tylko częściowo - wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zaś w 2004 roku znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, choć przecież rodziny narodów europejskich nigdy nie opuściliśmy. Nasza Rzeczpospolita wciąż wymaga zmian i ulepszeń. Jest Jednak z pewnością państwem, o którym marzyli reformatorzy okresu Sejmu Wielkiego ?jest wolna, demokratyczna, silna, stabilna, jest liczącym się podmiotem stosunków międzynarodowych.
Konstytucja trzeciomajowa pozostawiła nam ważne przesłanie - zobowiązanie do odpowiedzialności za państwo. Pokazała, że w sytuacji kryzysu państwa nadrzędność interesów ojczyzny i dobra wspólnego może zwyciężyć. Dla kolejnych pokoleń była przypomnieniem, że Polska i Polacy zdolni są kształtować swoje losy. Dzisiaj, w dniu 3 maja, to historyczne przesłanie bierzemy sobie głęboko do serca.
Cieszę się, że marecka społeczność kultywuje pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń z kart polskiej historii. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości i życzę Państwu wielu patriotycznych przeżyć podczas dzisiejszych uroczystości. Życzę władzom samorządowym i mieszkańcom Marek, aby nadchodzące lata były dla Państwa . ta czasem pomyślnego rozwoju i przyniosły Państwu wiele powodów do dumy i satysfakcji.


/ - /
Lech Kaczyński

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry