Cegły z mareckich cegielni w Wiśle.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 30 sierpnia 2015    21:05

Nie tak dawno jeden z internautów żywo zainteresowany historią naszego miasteczka -Pan Paweł poinformował Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA, że w okolicach mostu Poniatowskiego w Warszawie, wzdłuż brzegu Wisły, można znaleźć przedwojenne cegły z logo podwarszawskich cegielni... w tym cegły z Marek. Dla nas taka informacja to niemal jak wiadomość o "złotym pociągu" odnalezionym w okolicach Wałbrzycha.

Pojechaliśmy i sprawdziliśmy. Rzeczywiście, poziom wody w Wiśle tego lata jest wyjątkowo niski. Rzeka odsłoniła swój prawy brzeg i cofnęła się z lustrem wody o kilkadziesiąt metrów, ukazując swoje dziewicze tereny. Poszukiwania zaczęliśmy od mostu Poniatowskiego. Spacerując piaszczystym brzegiem kierowaliśmy się w górę rzeki. Znaleźliśmy sporo cegieł pochodzących z różnych cegielni, a jedna z nich (połówka) była sygnowana logo "MARKI". Najprawdopodobniej to cegła z przedwojennej cegielni należącej do żydowskiego właściciela Halbera -z takim logo mamy już całą cegłę (HALBER MARKI). Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji i jednocześnie zachęcamy do zbierania materialnych śladów po naszych przodkach. Jeśli macie Państwo jakieś informacje na ten temat to uprzejmie prosimy o kontakt.

Dziękujemy serdecznie również Panu Pawłowi za czujność historyczną godną wielkiego uznania.

Galeria

zdjecie: 79845
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry