Dachówki z cegielni Maksymiliana Małachowskiego ponownie w Markach!

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 5 września 2015    17:08
W wakacje otrzymaliśmy sygnał od mieszkanki Tarnowskich Gór, która odziedziczyła w spadku posiadłość w Łomiankach, że na otrzymanej posesji znajduje się znaczna ilość dachówek w dobrym stanie pochodzących z cegielni Maksymiliana Małachowskiego w Pustelniku. Właścicielka posesji w internecie dowiedziała się o działalności Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" i chciałaby przekazać dachówki właśnie na rzecz naszej organizacji wiedząc, że przekazuje je w dobre ręce.

Dbając o materialne ślady po naszych przodkach w dniu 5 września br. udaliśmy się do podwarszawskich Łomianek po odbiór dachówek. Pod umówionym adresem czekała już na nas Pani Barbara wraz z najbliższą rodziną. Na posesji otoczonej ponad stuletnimi dębami i lipami stał drewniany dom z ceglaną podmurówką. Dom został pobudowany najprawdopodobniej w 1890 r. i z tego też okresu pochodzi dachówka z Pustelnika. Na skutek silnej wichury na początku lat 90-tych XX w. zawalił się dach domu. Dachówkę zdjęto i ułożono w pryzmy na ogrodzie. Tak przez blisko trzy dekady dachówka czekała, aż do dnia dzisiejszego.

Staraniem członków Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNI-STRUGA" dachówka została przywieziona do Marek. Tu zostanie zabezpieczona i najprawdopodobniej wykorzystana do celów zdobniczych niewielkich budowli, które mają wkrótce powstać na terenie naszego miasteczka - ale o tym powiemy w kolejnych informacjach. Zabezpieczyliśmy około 500 szt. dachówek z logo cegielni Pustelnik oraz kilka gąsiorów.

 Zamieszczamy też krótką notkę biograficzną o Maksymilianie Małachowskim.

Ur. 15.12.1842 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem "Nałęcz" (pamiątkowa tablica jemu poświęcona, znajduje się w kościele parafii św. Izydora po prawej stronie, przy kiosku parafialnym). Był prezesem budowy mareckiej świątyni oraz czynił starania u władz carskich o wydanie pozwolenie na jej budowę. Do M. Małachowskiego należały cegielnie w Pustelniku I, w których produkowano oprócz cegły również ceramiczną dachówkę (dachówką tą pokryto m.in. dach kościoła katedralnego w Nowogródku obecnie Białoruś) oraz ceramiczne dreny i rury kanalizacyjne.

Na budowę kościoła w Markach przeznaczył jako dar kilkadziesiąt tysięcy cegieł. Również dach kościoła, wieża, plebania oraz zabudowania gospodarcze zostały pokryte dachówką pochodzącą z jego cegielni.

Dla mieszkańców Marek i okolicznych miejscowości był nie tylko właścicielem cegielni ale także "ludzkim" pracodawcą. Opiekował się najuboższymi. Zmarł 11 stycznia 1905 r.

W dowód zasług dla mareckiej społeczności, na mocy uchwały Rady Miasta Marki, jego imieniem została nazwana jedna z ulic w Markach-Pustelniku.

Więcej informacji na temat cegielni Maksymiliana Małachowskiego znajdziesz klikając TUTAJ i TUTAJ.

W dzisiejszych pracach udział wzięli:

Zbigniew, Tomasz i Andrzej Paciorek.

 


Galeria

zdjecie: 80151
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry