Wyprawa w poszukiwaniu drzew pomników przyrody w Markach. Zapraszamy!

START:    28 września 2015

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 22 września 2015    09:49

W dniach od 28 do 30 września 2015 r. odbędzie się wyprawa z udziałem dzieci i młodzieży z mareckich szkół związana z monitoringiem drzew -pomników przyrody zlokalizowanych na terenie miasta Marki.

W tej wyprawie udział weźmie 10-12 dzieci i młodzieży z mareckich szkół pod opieką wychowawców, przyrodników, regionalistów. Warto podkreślić, że na czas prowadzenia opisywanego projektu, dla wsparcia jego realizacji zostanie zatrudniony doświadczony przyrodnik -dendrolog w osobie Pani dr Marzeny Suchockiej , która będzie towarzyszyła grupie badaczy wolontariuszy w trakcie wszystkich działań.

Celem wyprawy jest min. opracowanie szczegółowej mapy drzew o nadanym statusie pomnika przyrody lub na takie miano zasługujących okazów ze względu na wiek, piękno, przekazy historyczne itp.

Jednym z istotnych celów programu jest też kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dla przyrody i otaczającego nas środowiska naturalnego, a także wartości poznawcze dot. chociażby rozpoznawalności różnych gatunków drzew.

Wyprawa doszła do skutku m.in. dzięki powstaniu projektu "EkoMarki", w którym Fundacja Sendzimira we współpracy z Urzędem Miasta Marki oraz mieszkańcami Marek realizuje projekt -obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska.

Koordynacją całej wyprawy zajmuje się Pani Katarzyna Biejat z Fundacji Sendzimira oraz Zbigniew Paciorek ze Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". Wyprawa finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyprawa zaplanowana jest na 3 dni. Realizowana będzie etapami, których długość uzależniona będzie od kondycji jej uczestników oraz warunków atmosferycznych.

Dzieci i młodzież zostaną przeszkoleni w czasie 2-3 godzinnych warsztatów z metodyki prowadzenia obserwacji drzew, rozpoznawania ich gatunków, metodyki pomiarów. Szkolenie będzie dotyczyło również wyszukiwania potencjalnych zagrożeń dla przyrody i środowiska naturalnego na badanym obszarze.

Po zakończeniu wyprawy opracowany zostanie specjalistyczny raport, zawierający m.in. dokumentację fotograficzną drzew pomników-przyrody, ich dokładną lokalizację, propozycję nadania imienia -nazwy, a także ukazanie potencjalnych zagrożeń dla ich egzystencji.

Zapisy przyjmowane są drogą mailową: zbigniew.paciorek1007@gmail.com, lub telefonicznie 606-873-795 do dnia 25 września 2015.

Zapraszamy!

Pomniki_Przyrody_Regulamin_Wyprawy

Zbigniew Paciorek

Prezes Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA".

Galeria

zdjecie: 80653
fot. 1
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry