Premiera filmu "Regiony z historią -Marki" cz. I.

START:    1 października 2015

Tomasz Paciorek UMMarki StowarzyszenieMPS

 25 września 2015    17:42

Szanowni Państwo,

już wkrótce, a dokładnie 1 października 2015 r. we czwartek na antenie TVP Historia o godz. 20.35 będzie można obejrzeć premierę telewizyjną dokumentalnego filmu o Markach pt.: "Regiony z historią -Marki" cz. I. Film ten jest wspaniałą opowieścią o historii naszego miasteczka i jest dedykowany nie tylko tym mieszkańcom, którzy żyją tu od pokoleń, ale przede wszystkim tym, którzy z Markami związani są od niedawna.

Autorzy programu przeniosą nas na tereny Marek, które zamieszkiwane są od ponad 10 tysięcy lat. Od prof. dr. hab. Henryka Samsonowicza dowiemy się, skąd pochodzi nazwa Marki. Widzowie będą mogli poznać piękne legendy związane z Markami, na przykład legendę wielkiej miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. W programie dowiemy się, skąd wzięło się powiedzenie "nocne marki" oraz poznamy niezwykle ciekawą historię kolejki mareckiej. Prowadząca program Kinga Jędrasik wraz z mareckim historykiem Antonim Widomskim opowiedzą o nieznanym dotąd epizodzie Bitwy Warszawskiej, który być może, zadecydował o zwycięstwie wojsk polskich i naszej niepodległości. Zaś Zbigniew Paciorek regionalista i pasjonat lokalnej historii opowie o rodzinie Briggsów, angielskich fabrykantów, oraz o ich wkładzie w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Marek jak i też o ich zaangażowaniu finansowym w budowę i wyposażenie pierwszej mareckiej świątyni. O najważniejszych wydarzeniach związanych z budową kościoła i życia wspólnoty parafialnej opowie proboszcz parafii pw. Św. Izydora -Rolnika - ks. Kazimierz Sztajerwald.

Zapraszamy serdecznie. TVP Historia

Cz. I. 1 X 2015 r. godz. 20.35. Powtórka 5 X 2015 r. godz. 14.15.

Cz. II. 9 X 2015 r. godz. 20.35.  Powtórka 12 X 2015 r. godz. 14.05.

Film powstał dzięki zaangażowaniu finansowemu Urzędu Miasta Marki.

W oczekiwaniu na premierę telewizyjną już dziś zdradzamy jak wyglądały zdjęcia w trakcie kręcenia filmu :o) Kliknij TUTAJ 

 

 

Galeria

zdjecie: 80814
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry