IV Turniej GP Mazowsza 2015 w warcabach

Michał Suchecki UKSStruga

 30 września 2015    22:03

26 września w Zespole Szkół nr 2 w Markach odbyły się pierwsze po wakacjach, a czwarte w 2015 roku rozgrywki Grand Prix Mazowsza 2015 w Warcabach.

Wydawałoby się, że takie zawody to dla uczestników chleb powszedni - dużo trenują, często grają i wielu z nich ma za sobą już po kilkadziesiąt podobnych spotkań, dzięki czemu czują się bardzo swobodnie. Czworo najmłodszych graczy to - zaledwie pięcioletni - Bartek Jóśk, Krystian Jóśk, Janek Szumera i Fabian Zalewski. To właśnie oni, ledwo brodą sięgając ponad stół, podczas gry kładą na krzesłach dodatkowo samochodowe siedziska.


Zawodnicy przychodzą na turniej w dresach, śmieją się, krzyczą, zajadają ciastkami i biegają po salach. Ale gdy przychodzi moment rozpoczęcia i każdy zajmuje miejsce przy wskazanym mu stoliku, na sali zapada cisza, a na twarzach pojawia się skupienie. I nawet najmłodsi profesjonalnie podają sobie dłonie, a gdy zegary zaczynają odliczać czas, uważnie patrzą na swoje sześćdziesięcioczteropolowe warcabnice.

W ostatnią sobotę emocji było co niemiara, tym bardziej, że zgłosiło się wyjątkowo dużo graczy, w tym sporo debiutujących. Dzieci chętnych do grania stale przybywa, co bardzo nas cieszy. W końcu to spośród nich wyłonili się już nasi Mistrzowie Polski, reprezentanci na Mistrzostwa Europy czy nawet Świata.

W grupie do lat 10 grało tym razem aż 45 osób. Rund było dziewięć, a czołówka zmieniała się co każdą z nich, więc poziom kolejnych rozgrywek z serii Grand Prix zapowiada się dobrze, a losy zawodników w klasyfikacji generalnej warte są śledzenia.

Ostatecznie miejsce pierwsze wywalczył siedmiolatek - Mateusz Muzaj (UKS Struga), pokonując wielu starszych od siebie zawodników. Miejsce drugie zdobył Piotrek Piotrowski (SP Słupno), a trzecie udało się osiągnąć Łukaszowi Jędrasikowi (Mazovia Mińsk Mazowiecki).


W kategorii wiekowej do lat 13 grały 24 osoby. Wśród ich licznych sukcesów zawodniczych, są także medale z tegorocznych Mistrzostw Polski, zarówno w warcabach 64-polowych, jak i 100-polowych. Kacper Waś i Kuba Broma przez kolejne rundy toczyli wyrównany pojedynek. Ostatecznie najwyższe miejsce na podium zajął Kuba Broma (UKS Struga), drugi był klubowy kolega Kacper Waś (UKS Struga) a miejsce trzecie udało się zdobyć Frankowi Szumerze (Grom Złota Dama Poczesna).


Chociaż kategoria wiekowa OPEN była najmniej liczna, bo 15-osobowa, to tu rundy trwały najdłużej. Starsi w przerwach między swoimi partiami obserwowali grę najmłodszych udzielając im zawodniczych porad. Także ta piętnastka stanowi naprawdę mocną grupę, której przedstawiciele wielokrotnie zajmowali miejsca na podium na Mistrzostwach Polski.

Pierwsze trzy miejsca na rozgrywkach w Strudze zajęli w kategorii OPEN: Łukasz Kosobudzki (Mazovia Mińsk Mazowiecki), Paweł Suchecki (UKS Struga) oraz Mateusz Niczyporuk (UKS Roszada Lipno), a trojgiem najlepszych zawodników do lat 16 byli kolejno: Karol Cichocki (LKS Olymp Błonie), obecny wicemistrz Europy oraz Bogdan Bańkowski (UKS Struga) i Martin Banaszek (UKS Struga).

Następne rozgrywki Grand Prix Mazowsza w Warcabach odbędą się 17.10.2015 w miejscowości Stojadła koło Mińska Mazowieckiego. Zachęcamy więc do uważnego śledzenia poczynań naszych graczy!

Izabela Orłów

Galeria zdjęć (fot. Izabela Orłów)
Galeria zdjęć (fot. Edyta Suchecka)

Galeria

zdjecie: 80932
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry