Markowianie na odsłonięciu pomnika Sanitariuszki Inki, Żołnierza Niezłomnego.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 4 października 2015    14:18

INKA w WARSZAWIE

W sobotę 3 października br. w Warszawie na Woli, na dziedzińcu szkoły Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Piotra Skargi, przy kościele p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bema miało miejsce historyczne wydarzenie. Został odsłonięty pierwszy w stolicy Polski pomnik ku czci Niezłomnej Sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki" z oddziału majora Łupaszki.

Takie pomniki są już w Krakowie i Gdańsku. Pomnik warszawski jest wierną kopią popiersia "Inki" z Parku Jordana w Krakowie.

Uroczystego odsłonięcia dokonała siostrzenica legendarnej Sanitariuszki "Inki", jej imienniczka, Danuta Ciesielska. Pomnik pobłogosławił Jego Ekscelencja ks. bp Piotr Jarocki, który wcześniej przewodniczył Mszy św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych i Ojczyzny.

Obchody odsłonięcia Pomnika Inki zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. List Prezydenta skierowany do uczestników uroczystości przeczytała Pani dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta RP.

W obchodach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, m. in. WiN Michała Gruszczyńskiego z Marek oraz GH Niepodległość, którą reprezentowali Pan Tomasz KaczyńskiPan Andrzej Górski -również mieszkańcy Marek.

Baner Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga z hasłem: "Pamięć historyczna BÓG HONOR OJCZYZNA Polska dumna niepodległa niekomunistyczna" przyciągał uwagę uczestników obchodów i przypominał hasła, którymi żyli na co dzień Żołnierze Niezłomni tacy jak Danuta Siedzikówna "Inka".

Na odsłoniętym pomniku zostały wyryte ostatnie pamiętne słowa przekazane w więziennych grypsach dla babci legendarnej Inki: "Zachowałam się jak trzeba", które mają motywować młodzież szkolną do życia według zasad moralnych, stawiających Boga, Honor i Ojczyznę na pierwszym miejscu.

Zdjęcia i tekst: Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 81014
fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry