Wyprawa: Monitoring drzew pomników przyrody w Markach

Tomasz Paciorek UMMarki StowarzyszenieMPS

 7 października 2015    16:58

W dniach od 28 do 30 września 2015 r. odbyła się wyprawa - wycieczka z udziałem dzieci i młodzieży z mareckich szkół, związana z monitoringiem drzew-pomników przyrody zlokalizowanych na terenie miasta Marki.

W wyprawie uczestniczyło w sumie 25 dzieci i młodzieży z mareckich szkół, które pod opieką wychowawców, przyrodników, regionalistów zgłębiały tajniki pracy przyrodnika-dendrologa.

Warto podkreślić, że na czas prowadzenia opisywanego projektu, dla wsparcia jego realizacji został zatrudniony przyrodnik - dendrolog w osobie Pani dr. Marzeny Suchockiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pani Marzena w trakcie wyprawy przeprowadziła specjalistyczne szkolenia - warsztaty m.in. z metodyki prowadzenia obserwacji drzew, rozpoznawania ich gatunków - np. po charakterystycznych cechach liści, metodyki pomiarów, zarówno obwodu pnia tzw. "pierśnica" jak i wysokości przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak i innych metod, czy tez wreszcie  określania wieku drzewa (metoda Majdeckiego). Szkolenia dotyczyły również wyszukiwania potencjalnych zagrożeń dla drzew pomników przyrody jak i środowiska naturalnego na badanym obszarze.

Celem wyprawy było min. opracowanie szczegółowej mapy drzew o nadanym statusie pomnika przyrody lub na takie miano zasługujących okazów ze względu na wiek, piękno, przekazy historyczne itp.

Jednym z istotnych celów programu jest też kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dla przyrody i otaczającego nas środowiska naturalnego, a także wartości poznawcze dot. chociażby rozpoznawalności różnych gatunków drzew.

Wyprawa doszła do skutku m.in. dzięki  powstaniu projektu "EkoMarki", w którym Fundacja Sendzimira we współpracy z Urzędem Miasta Marki oraz mieszkańcami Marek realizuje projekt  - obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska.

Koordynacją całej wyprawy zajmuje się Pani Katarzyna Biejat z Fundacji Sendzimira oraz Zbigniew Paciorek ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Wyprawa finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po zakończeniu wyprawy opracowany zostanie specjalistyczny raport, zawierający m.in. dokumentację fotograficzną drzew pomników-przyrody, ich dokładną  lokalizację, propozycję nadania imienia - nazwy, a także ukazanie potencjalnych zagrożeń dla ich egzystencji.

Listę uczestników zamieszczam wg kolejności alfabetycznej oraz podaję z jakiej szkoły pochodziły dzieci.

 1. Ewelina Borkowska - ZS nr 1
 2. Julia Czepurko- ZS nr 1
 3. Zuzanna Drozdowska - ZS nr 1
 4. Sebastian Dryński - ZS nr 1
 5. Mateusz Dziruk - ZS nr 1
 6. Martyna Fabisiak - ZS nr 1
 7. Patryk Gniadek - ZS nr 1
 8. Bartosz Jonas - ZS nr 1
 9. Ilona Karabin - ZS nr 1
 10. Karolina Kimer - SP  nr 5
 11. Maciej Kokoszka - ZS nr 1
 12.  Daniel Kucharek - ZS nr 1
 13. Anna Lubaszko - ZS nr 1
 14. Ada Łysakowska - ZS nr 1
 15. Dawid Mańk - ZS nr 1
 16. Karol Nalazek - ZS nr 1
 17. Tomasz Nowak - ZS nr 1
 18. Katarzyna Paciorek - SP 1
 19. Norbert Paciorek - ZS nr 1
 20. Klaudia Pszczoła - SP nr 5
 21. Natalia Rępalska - SP nr 5
 22. Wiktoria Sobolewska - ZS nr1
 23. Gabrysia Wronka - SP nr 1
 24. Mateusz Zgafka - ZS nr 1
 25. Wiktoria Żelazowska - ZS nr 1

Składam również serdeczne podziękowania Pani Marii Bogdanowicz- nauczycielce z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II za pomoc i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi w trakcie tej trzydniowej wyprawy, Wiesławowi Nowakowi miłośnikowi mareckiej przyrody i znawcy szlaków rowerowych za to, że był z nami i nam pomagał oraz naszemu drogiemu koledze Markowi Borkowskiemu ze Stowarzyszenia-Marki-Pustelnik-Struga, który na swojej działce w Strudze po królewsku nas ugościł i przepięknie opowiadał o historii tej dzielnicy Marek, a także specjalnie dla nas wyeksponował swoje zbiory zabytkowych narzędzi stolarskich. Składam również podziękowania koledze Markowi Szczepanowskiemu, który ugościł nas w swojej karczmie i zaserwował przepyszną, domową pomidorówkę. Dzieci pałaszowały zupę i chwaliły jej wyborny smak.

Inicjatywa zrealizowana w ramach projektu "EkoMarki-obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska", sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zbigniew Paciorek

Galeria

zdjecie: 81055
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry