Prof. Jan Żaryn z prelekcją w Markach. Relacja.

Tomasz Paciorek MOK StowarzyszenieMPS

 9 października 2015    12:21

W dniu 8 października 2015 r. w gościnnym Mareckim Ośrodku Kultury przy ul. Fabrycznej 2 odbyła się prelekcja prof. Jana Żaryna pt.: Polska polityka historyczna na dziś. Dlaczego jest potrzebna? 

Punktualnie o godz. 18.00 sala Mareckiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Przybyłych na prelekcję gości i mieszkańców naszego miasta przywitała jak zwykle ciepło i serdecznie gospodarz MOK Pani dyrektor Krystyna Klimecka, a następnie prezes Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" -Zbigniew Paciorek, współorganizator spotkania. Wykład rozpoczęto przedstawieniem wiersza Jana Lechonia pt.: "Rejtan". Poezję wyrecytowała Pani Bogusława Sieroszewska regionalistka, artystka i miłośniczka historii Marek. (Aby wysłuchać wiersza kliknij TUTAJ)

Następnie rozpoczęła się prelekcja. Prof. Jan Żaryn opowiadał o polityce historycznej naszych sąsiadów, Rosji i Niemiec oraz o potrzebie budowania polskiej polityki historycznej. Jednakże to, co zwróciło największą uwagę wszystkich zebranych to przesłanie o miłości do naszej Ojczyzny, która jest obowiązkiem każdego Polaka. Wielokrotnie wykład przerywano gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania ponownie wiersz wyrecytowała Pani Bogusława Sieroszewska. Tym razem była to autorska poezja pt.: "Pieśń o Małym Rycerzu" -poświęcona śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. (Aby wysłuchać wiersza kliknij TUTAJ). Odśpiewano również hymn państwowy.

Prof. Jan Żaryn - historyk, zajmujący się w szczególności historią rzymskokatolickiego kościoła w Polsce w XX w. Wykładowca akademicki - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Redaktor naczelny miesięcznika historycznego "W Sieci Historii", były dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący Komisji Historycznej Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie.

Za swoją działalność naukową, publicystyczną, edukacyjną i społeczną odznaczony wieloma nagrodami i medalami: min. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W najbliższych wyborach parlamentarnych kandyduje do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z list Prawa i Sprawiedliwości.

Foto: Tomasz Kaczyński, Marki.

Galeria

zdjecie: 81130
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry