Poświęcenie krzyża w 73 rocznicę mordu na więźniach Pawiaka. Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą.

START:    16 października 2015

Tomasz Paciorek UMMarki ProMemoria StowarzyszenieMPS

 14 października 2015    12:53


W dniu 16 października 2015 r. o godz. 12.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta pod pomnik 10 powieszonych więźniów Pawiaka przy ul. Paderwskiego w Markach.


W tym dniu mija 73 rocznica mordu na więźniach Pawiaka w Markach. 16 października 1942 roku Niemcy w odwecie za przeprowadzenie akcji dywersyjnej "Wieniec" dokonali publicznego mordu na 50 więźniach Pawiaka. Jedno z miejsc egzekucji, gdzie powieszono 10 osób, zlokalizowano właśnie w Markach w pobliżu torów kolejki wąskotorowej. O dokonanej zbrodni przypomina pomnik postawiony przy Alei marsz. J. Piłsudskiego oraz zabytkowy krzyż, odrestaurowany w ubiegłym roku staraniem Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" oraz Stowarzyszenia Pro Memoria. (Kliknij tutaj, tutaj i tutaj).


Uroczystość odbędzie z udziałem kombatantów walk o niepodległość, pocztów sztandarowych mareckich szkół, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń.


Rys historyczny z wydarzeń z 1942 roku przedstawi Pan Antoni Widomski -prezes Stowarzyszenia Pro Memoria.  Zaplanowany jest również występ artystyczny Pani Bogusławy Sieroszewskiej, regionalistki oraz miłośniczki historii Marek, członkini Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". O historii Krzyża Pamięci Więźniów Pawiaka opowie zebranym Zbigniew Paciorek -prezes Stowarzyszenia MPS.


Na zakończenie uroczystości nastąpi poświęcenie odrestaurowanego krzyża, złożenie wieńców, odegranie patriotycznego utworu "Śpij kolego", oraz modlitwa za Ojczyznę.


Zapraszamy serdecznie mieszkańców, którzy w tym czasie mogą wygospodarować wolną chwilę, aby przyjść pod pomnik 10 powieszonych w Markach. Obecność na uroczystości to wielka manifestacja naszego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz pamięć za tych, którzy w jej obronie oddali najwyższą cenę -swoje życie.Galeria

zdjecie: 81249
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry