Czadowo, aktywnie, twórczo, czyli Spartakiada 2015!

Dariusz Pietrucha MSG

 14 października 2015    18:52

XI Spartakiada Rodzinna pomału przechodzi do historii. Organizatorzy myślą już o kolejnej edycji rodzinnej imprezy: zastanawiają się, co zmienić, co udoskonalić i w jaki sposób ją jeszcze uatrakcyjnić. Zanim jednak wybierzemy się na XII Spartakiadę Rodzinną w 2016 roku warto podzielić się wrażeniami z imprezy, która odbyła się 27 września 2015 roku i była zorganizowana przez Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha.

Po raz kolejny okazało się, że jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą, ponieważ dopisała pogoda po sobotnich opadach mogliśmy delektować się jesiennym słońcem, dopisali ludzie dobrej woli, czyli sponsorzy, oraz przede wszystkim dopisaliście Wy, drodzy Markowianie, którzy tłumnie przybyliście na teren stadionu miejskiego przy ul. Wspólnej ze swoimi pociechami miło spędzić niedzielne popołudnie biorąc udział w konkurencjach sportowych lub artystycznych. Było po raz kolejny zgodnie z naszą dewizą CZADOWO, ARTYSTYCZNIE i TWÓRCZO.

Tradycyjnie już poza konkurencjami lekkoatletycznymi, piłkarskimi odbył się turniej w tenisie ziemnym, a nasi milusińscy mogli wziąć udział w happeningu plastycznym.

Po raz drugi Marki odwiedziło Centrum Nauki Kopernik, które prezentowało wystawę pod nazwą "Umysł przyłapany". Kilkanaście interaktywnych eksponatów przez cały dzień było obleganych przez zwiedzających.

Gościliśmy Rodzinę Dolewawinowicza, to zespół, który w dwóch odsłonach zaprezentował wspaniały koncert muzyki bałkańskiej, w niesamowity sposób dał koncert samby na szczudłach, prowadził dla dzieci warsztaty muzyczne "Jak ciało instrumentem się stało" oraz naukę chodzenia na szczudłach. Chętnych do nauki było bez liku.

Ze swoją wioską zjawiła się Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego. Jest to grupa rekonstrukcyjna XVII wiecznych dragonów, którzy poza wspaniałym pokazem ówczesnej sztuki walki przy użyciu broni palnej, prowadzili warsztaty począwszy od strzelania z łuku, fechtunku a na ówczesnym sposobie ubijania masła kończąc.

Kolejna atrakcja to Teatr Na Walizkach. Występ pod tytułem "Odyseja Komiczna 2015" zgromadził tłumy publiczności. Wszyscy ubawiliśmy się do łez, a po występie organizatorzy doszli do wniosku, że Spartakiada bez Teatru Na Walizkach to nie Spartakiada.

Tym razem Urząd Miasta Marki, a konkretnie Wydział Ochrony Środowiska zorganizował wystawę prac w konkursie " Mareckie Zwierzaki-Śmieciaki". Mareckie dzieci tworzyły z odpadów zwierzęta. Były myszki, jeże, dinozaury słonie, krokodyle i wiele najprzeróżniejszych zwierzaków. Wszyscy byliśmy zafascynowani pomysłowością naszych pociech. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.

Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to już tradycja. Mogliśmy spróbować przy pomocy alkogogli jak wygląda czas reakcji po spożyciu alkoholu. Takiej edukacji nigdy za wiele. Dodatkowo dziękujemy za stworzenie strefy zabawy dla dzieci.

Miłośnicy warcabów mogli spróbować swych sił w symultanie z utytułowanymi zawodnikami UKS Struga. Sama możliwość zagrania partii z naszymi mistrzami cieszyła się dużym zainteresowaniem

Tradycyjnie już po raz kolejny byli z nami mistrzowie sztuki kulinarnej, którzy poza tym, że mieli w ofercie fantastycznie przyrządzone potrawy, to według zasady "nie należy jeść, ale się odżywiać" przeprowadzili konkursy edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Były również konkursy, m.in. na przyrządzenie napoju mlecznego oraz uczestnicy warsztatów zostali wprowadzeni w świat przypraw. Należy przyznać, że wielu uczestników świetnie sobie radziło w ich rozpoznawaniu. Dodatkową atrakcją w tym roku było robienie soków owocowo-warzywnych. Napój jabłkowo-buraczany to super smak. Gorące podziękowania dla Adama Michalskiego, który jest całym organizatorem działu kulinarnego. Zawsze nasi mistrzowie kucharzenia są wielką atrakcją, Adam jeszcze raz wielkie dzięki!!!!

W konkurencjach rodzinnych rozgrywanych o tytuł Sportowej Rodziny Roku triumfowała po raz drugi rodzina Ratuszyńskich. Serdeczne gratulujemy i zachęcamy wszystkie rodziny, aby w przyszłym roku odważyły się i wzięły udział w zawodach o tytuł Sportowej Rodziny Roku. Naprawdę warto.

Na scenie mogliśmy podziwiać występy grupy tanecznej Mareckiego Ośrodka Kultury Szok Dance, oraz utytułowany zespół taneczny Acro Dance. Świetnie nas bawił również DJ Buli.

Po raz kolejny i myślę, że nie ostatni gościliśmy ekipę motocyklistów. Ryk Chopperów i Cruiserów, ich piękno oraz niepowtarzalne stroje kierujących tymi maszynami, były nie lada atrakcją. Niesłabnącą popularnością cieszyły się przejażdżki konne, a pokaz kozackiej woltyżerki był nie lada atrakcją.

Gościliśmy również Marecki Klub Kobiet z Pasją, który prowadził warsztaty kreatywne oraz marecką fundację Bezdomniaki wraz ze swoimi podopiecznymi.

Nie zapomnieliśmy i tym razem o edukacji.

Na stanowisku medycznym zorganizowanym przez przychodnię Esculap można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, zbadać słuch oraz zasięgnąć informacji na temat szczepień ochronnych. Tradycyjnie na naszej Spartakiadzie gościliśmy zespół ratownictwa medycznego, który przeprowadzał pokazy z zakresu pierwszej pomocy.

Po raz kolejny gościliśmy naszą marecką Ochotniczą Straż Pożarną. Strażacy udostępnili do zwiedzania swoje wozy bojowe.

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik zawodów sportowych mógł otrzymać drobny upominek, a dla tych, którzy zajęli miejsca na podium, zostały ufundowane nagrody. Wśród wszystkich uczestników Spartakiady, którzy złożyli kupony konkursowe odbyły się cztery losowania atrakcyjnych upominków.

Na zakończenie pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w zorganizowaniu XI Spartakiady Rodzinnej. Zarówno sponsorom jak i wolontariuszom, którzy ciężko przepracowali ostatnie kilka tygodni.

Muszę w tym miejscu szczególnie podziękować Beacie Miechowicz - naszemu koordynatorowi wydarzeń kulturalnych. To dzięki Jej pomysłowości możemy tak ciekawych ludzi co roku gościć w Markach. Jeszcze raz dziękuję.

Do wszystkich kierujemy indywidualne podziękowania. Szczególnie dziękujemy władzom Marek za patronat i wsparcie finansowe naszej imprezy, ale również Zakładowi Usług Komunalnych i mareckiej OSP za pomoc . To dzięki ludziom dobrej woli możemy krzewić ideę rodzinnego, aktywnego spędzania czasu wolnego wśród naszych mieszkańców.

Dariusz Pietrucha Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze

Wydarzenie współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu miasta Marki.

Fotorelacja na stronie "Życia Powiatu na Mazowszu"

Relacja video na stronie portalu "Tuba Marek"

Sponsorzy i Partnerzy Spartakiady:

Galeria

zdjecie: 81281

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry