W Strudze kursował tramwaj!

Antoni Widomski ProMemoria

 18 października 2015    12:01

Struga posiadała własną linię tramwajową. Było to przeszło 100 lat temu i był to tramwaj konny. Informację odnalazłem wśród ogłoszeń w Kurjerze Warszawskim z 5 czerwca 1915 roku. Tramwaj kursował od stacji kolejki mareckiej do letnisk. W wielu innych ogłoszeniach o wynajęciu domków na letniska pojawia się informacja o stałej komunikacji bryczkami lub tramwajem ze stacji.


Tramwaje konne pojawiły się w miejscowościach podwarszawskich po 1908 roku. Rozpoczęto wtedy w Warszawie budowę sieci tramwajów elektrycznych. Tramwaje konne zostały zlikwidowane.
Trzy linie zostały wykupione przez prywatnych przedsiębiorców i przeniesione do Wołomina. Powodem było wzrastające zapotrzebowanie na przewozy letników pomiędzy stacją kolejki a domkami letniskowymi.
Najprawdopodobniej taka sama sytuacja miała miejsce w Strudze, która była uznanym letniskiem. Działało w Strudze i było bardzo aktywne założone 11 stycznia 1914 roku Towarzystwo miłośników Strugi i Pustelnika.

Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 81576
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry