Fabryka Briggsów nie daje o sobie zapomnieć!

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 23 października 2015    10:58

Kilka dni temu, regionalista i pasjonat historii Marek -Pan Antoni Widomski opublikował materiał archiwalny dotyczący spalenia się w 1915 roku 37 drewnianych domostw w Markach oraz pomocy jaką przyniosła pogorzelcom rodzina mareckich fabrykantów -Briggsów. Kliknij tutaj

My, publikujemy kolejny materialny ślad po działalności angielskich przemysłowców w Markach.

Jeden z naszych sympatyków z Międzylesia (19 km od Marek), Pan Przemysław, poinformował nas o bardzo ciekawym znalezisku. Spacerując po lesie w swoim rodzinnym mieście znalazł małą, okrągłą blaszkę z wybitym numerem oraz nazwą zakładu BRIGGS BROS & CO. Najprawdopodobniej jest to blaszka narzędziowa pochodząca właśnie z fabryki Briggsów, którą znakowano wówczas przedmioty będące na wyposażeniu fabryki.

To kolejny artefakt z historii naszego miasta i cenne dla nas znalezisko. Korzystając z okazji zwracamy się do Państwa z apelem, by w wolnej chwili sprawdzić strychy, piwnice i domowe zakamarki. Może uda nam się razem zebrać więcej tak ciekawych materiałów.

Jeśli posiadają Państwo swoje znaleziska związane z historią naszego miasta i chcielibyście Państwo przekazać je na rzecz Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" -to będziemy bardzo wdzięczni!

W niedługim czasie postaramy się je wyeksponować w tworzącym się Muzeum Historii Marek. Panu Przemysławowi z Międzylesia dziękujemy za przekazanie znaleziska.

Galeria

zdjecie: 81597
fot. 1
fot. 2
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry