Jasnogórskie korzenie historii Marek

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 28 października 2015    10:34

W niedzielę 11 października br., Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga złożyło roboczą wizytę na Jasnej Górze w celu ustalenia z Ojcami Paulinami odpowiedniego miejsca na umieszczenie tablicy informacyjnej o Dzwonach Jasnogórskich.

Niewielu markowian zdaje sobie sprawę z faktu, że największe dzwony na Jasnej Górze o nazwach "Maryja" i "Paweł Pustelnik" zostały odlane w nieistniejącej już dziś ludwisarni Stanisława Czerniewicza w Pustelniku, leżącym w dzisiejszym obrębie miasta Marki. Miało to miejsce ponad sto lat temu, w 1912 r.

 Od lewej: dzwon "Maryja" i dzwon "Paweł Pustelnik"

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga zostało serdecznie przyjęte przez ojca Stanisława Rudzińskiego, historyka sztuki oraz konserwatora Cudownego Obrazu Czarnej Madonny, który na powitanie mareckiej delegacji o godz. 10.30 uruchomił trzy największe Dzwony Jasnogórskie! Tak uroczyste powitanie, jakie markowianom zgotował ojciec Stanisław, należy niewątpliwie do rzadkości. Bezpośrednie wsłuchiwanie się w czyste spiżowe drgania monumentalnych dzwonów dostarczyło niezapomnianych wzruszeń, za które Stowarzyszenie pozostaje niezmiernie wdzięczne. (Aby obejrzeć krótkie video z momentu, w którym dzwony "Maryja" i Paweł Pustelnik" rozpoczynają swe bicie kliknij TUTAJ)

Od lewej: Artur Rytel-Andrianik, O. Stanisław Rudziński, Zbigniew Paciorek, Dariusz Chmielewski, Tomasz Paciorek, Bogusława Sieroszewska.

Wizyta Stowarzyszenia na Jasnej Górze obejmowała również uczestnictwo we Mszy św. odprawionej przez o. Stanisława Rudzińskiego w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00, po której członkowie zostali zaproszeni na niedzielny pauliński obiad. Warto wspomnieć, że  w pamiętnej, przebiegającej w niezwykle rodzinnej atmosferze wizycie na Jasnej Górze brały udział trzy pokolenia markowian, z najstarszym uczestnikiem wycieczki - mamą radnych Marek, braci Paciorków - Władysławą oraz najmłodszym uczestnikiem, Klaudią, córką Dariusza Chmielewskiego, pomysłodawcy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Marki - Monte Cassino.

Od lewej: Tomasz Paciorek, Władysława Paciorek, Zbigniew Paciorek, Klaudia Chmielewska, O. Stanisław Rudziński

Na umieszczenie mareckiej tablicy informacyjnej, która jest inicjatywą Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, ojciec Stanisław zaproponował idealne miejsce na Wałach Jasnogórskich, vis a vis historycznych, ponad stuletnich Dzwonów. Miejsce to jest szczególnie uczęszczane przez pielgrzymów ze względu na sąsiedztwo pierwszej stacji Drogi Krzyżowej, notabene ufundowanej przez pielgrzymów warszawskich w tym samym czasie, kiedy w Pustelniku były odlewane Dzwony Jasnogórskie - "Maryja" i "Paweł Pustelnik".

Przymiarkę do przyszłego zamontowania tablicy upamiętniającej robią: od lewej, tyłem Dariusz Chmielewski i dalej Artur Rytel-Andrianik.

Na eksponowanej ścianie pomiędzy dwoma zaślepionymi oknami wystarczy miejsca na tablicę o wymiarach 100 cm x 63 cm, na której informacje o pochodzeniu Dzwonów będzie można przeczytać w dwóch językach - polskim i angielskim. Tekst polski przygotował Tomasz Paciorek, od kilku lat badający historię Jasnogórskich Dzwonów, autor obszernego artykułu na ten temat, który wkrótce ukaże się w nowym Roczniku Mareckim Tom II. Tłumaczenie na język angielski przygotowała marecka anglistka, Bogusława Sieroszewska.

Z Archiwum Jasnogórskiego udało się pozyskać dwa zdjęcia dzwonów w otoczeniu ludwisarzy, zrobione w 1912 r. na dziedzińcu ludwisarni w Pustelniku, które zostaną dołączone do tablicy informacyjnej.

Pracownicy ludwisarni mieszczącej się przy ul. Lipowej w Pustelniku zgromadzeni wokół dzwonu "Maryja". Dzwon Maryja ozdobiony jest artystycznym ornamentem z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny i waży 8.200 kilogramów. Ma wysokość: 2 110 cm, szerokość: 3 510 cm, a obwód: 7 890 cm. Foto: Tomasz Paciorek, Archiwum Jasna Góra.

Pracownik ludwisarni mieszczącej się przy ul. Lipowej w Pustelniku trzymający serce dzwonu "Paweł Pustelnik". Dzwon Paweł waży 5350 kg. Ma wysokość 1 980 cm, szerokość: 1 950 cm, a obwód: 6 123 cm. Dzwon ten zdobi również artystyczny ornament z wizerunkiem św. Pawła I Pustelnika. Foto: Tomasz Paciorek, Archiwum Jasna Góra.

Tablica jest w fazie projektowania i uwzględnia wszystkie sugestie Stowarzyszenia, jak również cenne uwagi ks. Marcina Różańskiego ze Zgromadzenia Księży Michalitów ze Strugi. Warto wspomnieć, że po konsultacjach zostało ustalone tło tablicy w charakterystyczne królewskie lilijki, które są nawiązaniem do oryginalnej sukni  Maryi Królowej Polski z Cudownego Jasnogórskiego Obrazu.

Po dalszych konsultacjach i ostatecznej akceptacji Ojców Paulinów tablica informacyjna zostanie wykonana z wysokiej jakości i trwałości materiałów żywicznych oraz po zamontowaniu, uroczyście odsłonięta w najbliższych miesiącach. Rozważany jest termin jeszcze przed końcem 2015 r., albo w Święto Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, kiedy ma miejsce coroczne zawierzenie mareckich samorządowców Matce Bożej Jasnogórskiej.

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga dołoży wszelkich starań, aby odsłonięcie tablicy miało jak najbardziej uroczysty charakter, z udziałem lokalnych władz i licznie przybyłych autokarami mieszkańców Marek. Stowarzyszenie pragnie, aby w akcję ufundowania tablicy czynnie włączyli się mieszkańcy Marek, oraz aby o tym fakcie przypominał po wsze czasy napis na tablicy: "Tablicę tę umieszcza Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z mieszkańcami Marek". Z tego względu, w listopadzie, za zgodą miejscowych proboszczów, Stowarzyszenie planuje przeprowadzenie kwesty pod czterema mareckimi kościołami, po niedzielnych Mszach św., aby w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o jasnogórskich korzeniach historii Marek oraz zebrać niezbędne fundusze na wykonanie i montaż tablicy informacyjnej. Zaplanowany jest również cykl prelekcji o Dzwonach Jasnogórskich, po niedzielnych Mszach św., które poprowadzi Przewodniczący Rady Miasta Marki Tomasz Paciorek.

Opracowanie tekstu: Bogusława Sieroszewska, Stowarzyszenie "MPS". Foto i video: Artur Rytel-Andrianik, Stowarzyszenie "MPS".

Galeria

zdjecie: 81935
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry