Zamach na braci Briggs

Antoni Widomski ProMemoria

 31 października 2015    22:43

Strzały i bomba w Markach. Trzech stażników nie żyje. Ogrodnik ranny.Wydarzenie miało miejsce 14 października 1905 roku.Pierwsza informacja zamieszczona w tym dniu w prasie warszawskiej okazała się niedokładna. Następnego dnia zamieszczono obszerniejszą relację.

 

Sprawcy strzelaniny w Markach, zabójstwa trzech strażników i próby zamachu bombowego na braci Briggs nie zostali ujęci.

Przypuszczać należy że byli to zamachowcy z organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej
W latach 1905 - 1907 w imperium rosyjskim miały miejsce wydarzenia rewolucyjne. Rewolucja 1905 - 1907 nie ominęła także Królestwa Polskiego. W listopadzie 1904 roku pierwszy raz doszło do zbrojnych starć między bojowcami z PPS a kozakami i policją na Placu Grzybowskim w Warszawie.
Obradujący w dniach 5-6 marca 1905 roku VII Zjazd PPS uznał wydarzenia w Królestwie za cześć składową rewolucji rosyjskiej. Zjazd utworzył Organizacje Bojową PPS. Polska Partia Socjalistyczna zaczęła stosować akty terroru przeciw rosyjskiej administracji, wojska i policji. Ginęli także fabrykanci.

Niepokoje nie ominęły także Marek. Dodatkowe informacje o wydarzeniach rewolucji tych lat można znależć w książce Zbigniewa Paciorka - Marki, dzieje, tradycja, kultura wydanej przez Miasto Marki w 2004 roku.

Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 82015
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry