Śladami żołnierzy AK w Markach. Wycieczka historyczno-krajoznawcza.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 listopada 2015    09:10


W dniu 21 listopada br., kiedy nad Markami zapadał już zmrok, do Pałacyku Briggsów zawitały dwa autokary z uczestnikami wycieczki historyczno-krajoznawczej, pt. "Pomiędzy Wisłą a frontem wschodnim", podążającymi tego dnia śladami żołnierzy Armii Krajowej Rejonów I i II, VII. Obwodu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej "OBROŻA". Celem sobotniej wizji terenowej, będącej częścią Projektu "Obroża 2015", autorstwa Pana Augustyna Dobieckiego ze Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, było oddanie hołdu żołnierzom AK, którzy walczyli z okupantem niemieckim, jak również upamiętnienie walk i działalności ugrupowań Armii Krajowej. W skład I Rejonu "Obroży" wchodziły takie miejscowości jak: Chotomów, Legionowo, Nieporęt. II Rejon "Obroży" Celków-Marki stanowiły następujące miejscowości: Marki, Marki-Pustelnik, Marki-Struga, Ząbki oraz Zielonka.


O godz.16 uczestnicy wycieczki udali się w towarzystwie mareckiego pasjonata historii, Zbigniewa Paciorka,  radnego Miasta Marki, pod sławetny komin fabryki braci Briggsów oraz pozostałości po zabudowaniach fabrycznych. W miejscu naznaczonym historią można było usłyszeć najważniejsze fakty z historii angielskich przemysłowców z miasta Bradford, którzy w 1883 r. zawitali do podwarszawskich Marek, aby podzielić się z mieszkańcami zdobyczami Angielskiej Rewolucji Przemysłowej i wybudować najnowocześniejszą przędzalnię wełny czesankowej, jakiej jeszcze na ziemiach polskich nigdy wcześniej nie było.


Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do pobliskiego Pałacyku Briggsów, gdzie z opowieściami o rodzinie Briggsów czekała już na nich sama Flora Briggs, w której rolę jak zwykle wcieliła się Bogusława Sieroszewska ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Flora, której mąż, John Briggs, zmarł w 1911 r., zaprezentowała się w czerni, stroju nawiązującym nie tylko do bycia wdową, ale również do czasów Bitwy Warszawskiej 1920 r. Uczestnicy słyszeli już wcześniej o inscenizacjach wystawianych przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, mieli okazję śledzić fotorelacje w internecie z inscenizacji pt. Imieniny Flory Briggs. Goście z Warszawy wyrazili chęć przyjechania do Marek ponownie na majową Noc Muzeów, kiedy po raz pierwszy będzie wystawiana nowa inscenizacja pt. Wesele u Briggsów, jak również w rocznicę Bitwy Warszawskiej na inscenizację pt. W Pałacyku po Bitwie, aby na własne oczy zobaczyć jak aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga ożywiają historię swojego miasta, a szczególnie jej angielskie korzenie.


Oprócz Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, w wydarzeniu brali udział przedstawiciele "Stowarzyszenia Monopol Warszawski" z Pragi z Panią Anną Anuczak na czele oraz Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z Pl. Zamkowego 10 z sekretarzem Panią Alicją Sikorską oraz przewodnikiem Panią Elżbietą Zatorowską, dobrze znaną uczestnikom wycieczek organizowanych przez Marecki Ośrodek Kultury (MOK). W spotkaniu wzięło udział ok. 80 osób w tym dzieci i młodzież.


Do Pana Prezesa Zbigniewa,


                    Panie Prezesie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, pisze uczestniczka wspaniałej wycieczki w dniu 21 listopada 2015 r. w Markach we wspaniałej Szkole Pałacyku Braci Briggsów.


 Jestem zachwycona śliczną Panią Florą / Bogusią Sieroszewską/ i pełna podziwu dla Pana za zorganizowanie naszego pobytu. Szkoda tylko, że o Pana licznych dokonaniach dowiedziałam się dopiero dzisiaj z internetu. Dlaczego nie dowiedzieliśmy się jakim zasłużonym Człowiekiem jest Pan dla Marek i również dla całej Warszawy?  Jesteście wspaniali, szkoda że takich Ludzi jest tak mało. Będę rozmawiała z Panią Elżbietą Zatorowską, aby zaprosić Panią Florę i Pana na spotkanie Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, mam nadzieje, że opowiecie nam szerzej o Waszej wspaniałej działalności. Jeszcze raz dziękuję za wspaniałą duchową ucztę u Państwa w Markach, życzę dalszych osiągnięć i dużo wytrwałości oraz zdrowia dla Pana i uroczej Pani Flory.


 Wdzięczna za ukoronowanie dnia wczorajszego z pozdrowieniami i uszanowaniem.


Alicja Sikorska z Małżonkiem.


Foto i tekst -Bogusława Sieroszewska, Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA"


 

Galeria

zdjecie: 82638
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry