XIII Mistrzostwa Polski w warcabach aktywnych 64-polowych

29 listopada 2015    20:07

Pomysł zrodził się przed laty właśnie w naszym UKS Struga - by obok Mistrzostw Polski w warcabach aktywnych 100-polowych zorganizować podobne mistrzostwa w warcabach klasycznych. I tak już po raz trzynasty UKS Struga przy wsparciu Polskiego Związku Warcabowego zorganizował Mistrzostwa Polski w warcabach aktywnych 64-polowych. Zawody od samego początku odbywały się w macierzystej szkole UKS Struga, toteż i sobotni (28.11.2015) turniej także rozegrany został w Zespole Szkół nr 2 w Markach. Organizatorem był oczywiście UKS Struga, który zadbał o profesjonalne przeprowadzenie turnieju (sędzia główny - Michał Suchecki (sędzia techniczny Światowej Federacji Warcabowej), Edyta Suchecka i Jarosław Suchecki). Przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Marki, życzliwości Dyrekcji Szkoły i pomocy pań z kuchni i rodziców zadbano także o obiad i słodki poczęstunek dla zawodników, którzy przybyli przecież z różnych zakątków naszego kraju.

W tym roku frekwencja nie była najwyższa (zawodów warcabowych przybywa, nie zawsze łatwo o finanse, urlop, przejazdy drożeją, itd.). Niemniej jednak w każdej kategorii była mocna czołówka faworytów, między którymi toczyła się zacięta walka o medale.

W kategorii open startowało ogółem 13 zawodników - 11 mężczyzn i 2 kobiety. Zwyciężył Mateusz Niczyporuk reprezentujący klub Roszada Lipno, drugi był zawodnik UKS Struga Marcin Grzesiak, trzeci Karol Dudkiewicz (Olymp Błonie). Czwartą lokatę uzyskał Filip Kuczewski (Roszada Lipno), a markowianin Paweł Suchecki (UKS Struga) zdobył piąte miejsce.

Kategoria chłopców do lat 16 była najliczniejsza - startowało w niej 22 zawodników. Mistrzem Polski został w tej kategorii młody, ale doświadczony zawodnik UKS Roszada Lipno Tymoteusz Myszuk, a tytuł Wicemistrza przypadł zawodnikowi UKS Struga Bogdanowi Bańkowskiemu, który zdobywając taką samą ilość punktów jak Tymoteusz (11) przegrał z nim mniejszym wartościowaniem. No cóż, zabrakło trochę szczęścia. III miejsce uzyskał również zawodnik UKS Struga Martin Banaszek zdobywając 10 punktów, czwarty był Tomasz Urbańczyk (Roszada Lipno), a piąty zawodnik spod Częstochowy - Maksym Puchała (Grom Złota Dama Poczesna). Wyłoniony w tej kategorii najlepszy warcabista do lat 10 to reprezentant klubu Mazovia Mińsk Mazowiecki - Łukasz Jędrasik. Nasi zawodnicy w tej kategorii (do lat 10) nabierają dopiero doświadczenia i uplasowali się na nieco dalszych pozycjach.

Kategoria dziewcząt do lat 16 liczyła zaledwie 10 zawodniczek. Toteż na pozycjach medalowych zakończyły grę koleżanki, które od lat konkurują ze sobą na zawodach lokalnych, ogólnopolskich, a ostatnio na Mistrzostwach Świata w Holandii. Mistrzynią Polski została z kompletem punktów Marta Bańkowska, Wicemistrzynią Ludwika Moczulska, III miejsce wywalczyła Klaudia Adamczyk, czwarta była Agata Orłów, a piąta Natalia Palesa. Wszystkie dziewczyny reprezentują nasz klub, każda z nich inną szkołę.

Turniej jak zawsze przebiegał w miłej, sportowej atmosferze, organizatorzy (zarząd UKS Struga, zaangażowani rodzice) starali się zapewnić zawodniczkom jak najlepsze warunki gry i umilić pobyt poczęstunkiem). Zadbano też o oprawę godną Mistrzostw Polski. Turniej zgodnie z wymogami PZWarc rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Na zakończenie uroczystej dekoracji zwycięzców dokonali: przedstawiciel Burmistrza Miasta Marki Radny Dariusz Pietrucha oraz Dyrektor ZS2 w Markach Elżbieta Piszcz. We wszystkich kategoriach zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Podsumowując XIII Mistrzostwa Polski w Markach nie sposób nie zauważyć, że aż 6 pucharów zdobyli zawodnicy mareckiego klubu! Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować i przeprowadzić już po raz trzynasty ogólnopolskie zawody, w których nasz UKS Struga jak i nasze miasto mogło w świecie warcabowym pokazać się od jak najlepszej strony.

Mistrzostwa zostały dofinansowane ze środków z budżetu miasta Marki w ramach projektu ,,Zagospodarowanie czasu wolnego, poprawa kondycji fizycznej i umysłowej poprzez organizowanie zajęć tenisa stołowego oraz zajęć warcabowo-szachowych, organizację imprez sportowych, szkolenie zawodników, przygotowanie do współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2015 roku''.