Interpelacja w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Arkadiusz Werelich RadaMiastaMarki

 7 grudnia 2015    16:07

Jak powszechnie wiadomo - życie nie lubi próżni, a najlepszym dowodem na to są coraz to nowe zmiany prawne. Nie inaczej jest i tym razem, gdzie wprowadzenie nowych przepisów dotyczyć będzie samorządu, a dokładnie tego powiatowego. Z uwagi na swoją działalność w Radzie Powiatu Wołomińskiego postanowiłem skierować na ręce starosty interpelację w sprawie nowego zadania zleconego właśnie na powiaty. Mówimy tu o ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która to zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Poniżej treść mojej interpelacji w powyższej sprawie: 

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która nakłada na powiaty obowiązek zorganizowania, a także prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Obowiązek ten jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, za którym ma iść dotacja na jego realizację. Liczba punktów na terenie danego powiatu ma być obliczana na podstawie specjalnego mnożnika, o którym mówi art. 20 ust. 4 ww. ustawy (Mnożnik oblicza się w ten sposób, że liczbę mieszkańców powiatu, przyjętą według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy o dwa lata, ustaloną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dzieli się przez 25 000, z tym że nie może on być mniejszy niż 2 i większy niż 35. Mnożnik wyrażony liczbą niecałkowitą zaokrągla się do liczby całkowitej w górę, jeżeli pierwsza cyfra po przecinku jest równa lub wyższa niż 5, albo w dół ? jeżeli pierwsza cyfra po przecinku jest niższa niż 5.). Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej mogą funkcjonować w lokalach, które są w zasobach danego powiatu, ale mogą to być również lokale gminne. W przypadku tych drugich niezbędne jest zawarcie porozumienia na linii powiat-gmina, celem określenia warunków współpracy.

Według ww. ustawy, a dokładnie art. 28. W latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowym wejścia w życie niniejszej ustawy wynosi 1 047 706 318 zł, a w zbliżającym się 2016 roku 94 183 200 zł. Finansowanie zadania ma być prowadzone w podziale procentowym (97% na wynagrodzenia z tytułu umów oraz 3% na tzw. koszty organizacyjno-techniczne zadania).

W związku z ww. zadaniem, zwracam się Pana Starosty z następującymi pytaniami:

1. Na jakim obecnie etapie jest Powiat Wołomiński, jeśli chodzi o zastosowanie się do ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku?

2. Jaka liczba punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w myśl ustawy powinna funkcjonować na terenie Powiatu Wołomińskiego?

3. Czy analizowano skutki finansowe dla Powiatu Wołomińskiego, które będą wynikać z realizacji ww. zadania?

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na zadane pytania.

Więcej informacji na: WERELICH.NET

Galeria

zdjecie: 82883
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry