Rozpoczęły się prace remontowe zabytkowego komina fabryki przędzalniczej Braci Brggsów.

Tomasz Paciorek UMMarki StowarzyszenieMPS

 11 grudnia 2015    13:06


Na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych w Markach rozpoczęto wymianę starego pokrycia dachowego i naprawę podstawy zabytkowego komina przy ul. Bracii Briggsów w Markach.


Prace obejmą:
-rozebranie pokrycia dachowego i zniszczonej konstrukcji więźby dachowej;
-odtworzenie muru i gzymsów;
-wymianę elementów konstrukcyjnych dachu podstawy komina;
-pokrycie dachu nową blachą.


Renowacja została zlecona przedsiębiorstwu Tomex z Drohiczyna. Wartość prac nie przekroczy 29 000 zł.


Komin fabryczny.
Najwyższa budowla Markach. Wysokość 55m. Obwód u podstawy wynosi ok.16 m. Wzniesiony w latach 1883-1885 r. wraz zabudowaniami fabryki przędzalniczej. Zbudowany na planie ośmiokąta jest jedną z niewielu zachowanych w pierwotnym stanie tego typu budowli w Polsce i w Europie. Bliźniaczy komin znajduję się w rodzimej fabryce Briggsów Brigella Mils w Bradford (Anglia).
Widoczna od strony południowej komina ok. 2 metrowa wyrwa - to ślad po próbie jego zniszczenia przez strzał oddany z armaty lub czołgu przez wycofujące się wojska niemieckie na przełomie sierpnia i września 1944 r.


Należy podkreślić, że w trakcie prac remontowych uzupełniane elementy np. cegła pochodzą z rozbiórek mareckich kamienic zbudowanych w końcu XIX w., pieczołowicie odnawianych i przechowywanych przez pracowników ZUK.


Miejmy nadzieję, że już niedługo uda się znaleźć środki na renowację pozostałej części fabryki Briggsów.


Foto: Urząd Miasta Marki, Internet.

Galeria

zdjecie: 83007
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry