O Markach na spotkaniu w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy. Relacja.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 15 stycznia 2016    10:43


Stowarzyszenie "Marki-Pustelnik-Struga" reprezentowane przez Prezesa Zbigniewa Paciorka i Bogusławę Sieroszewską, która tradycyjnie wcieliła się w rolę Flory Briggs, wdowy, z okresu Bitwy Warszawskiej, brało udział w świątecznym spotkaniu zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Spotkanie opłatkowe miało miejsce 15 grudnia o godz. 17:00 w siedzibie Towarzystwa przy Placu Zamkowym 10.


Miłośnicy historii Warszawy, przewodnicy po Warszawie, zachwycili się historią braci Briggsów przybyłych do Marek pod koniec XIX. Członkowie wyrazili chęć dalszej współpracy na rzecz promowania historii Marek. Na pamiątkę Stowarzyszenie "Marki-Pustelnik-Struga" podarowało Towarzystwu wydrukowany i oprawiony w ramki artykuł z Głosu Warszawskiego z dnia 2 września 1909 r., mówiący o pierwszym samochodzie karetce o nazwie "Flora", przekazanym przez Johna Briggsa z Marek na rzecz Pogotowia w Warszawie. Jest to artykuł udostępniony dzięki uprzejmości Antoniego Widomskiego. Podarowana karetka samochód, stała się przełomem w ratownictwie medycznym Warszawy i świadczy o tym, że bliskie sercu Briggsów było dobro nie tylko Marek, ale również dobro stolicy.


Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wyraziło żywe zainteresowanie przyjazdu do Marek, aby w parku sąsiadującym z Pałacykiem Briggsów pograć letnią porą w krokieta oraz obejrzeć inscenizację pt. "W Pałacyku po Bitwie", która przybliża wydarzenia w mareckim Pałacyku Briggsów w czasie Bitwy Warszawskiej. Scenariusz jest już gotowy i czeka na aktorów amatorów, aby po raz kolejny wcielili się w rolę rodziny Briggsów oraz dowódców Bitwy Warszawskiej, przybliżając i ożywiając historię dawnych lat.


Otrzymaliśmy również życzenia z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i pozwalamy sobie opublikować je na łamach forum.


"Drodzy Państwo!
Bardzo miło było Państwa gościć na spotkaniu wigilijnym na Starówce. Z zaciekawieniem słuchaliśmy Państwa opowiadań i pięknego śpiewu Pani Bogusi. Przesyłamy zdjęcia z tego spotkania. Film po zmontowaniu przekażemy w terminie późniejszym. Życzymy aby Wieczór Wigilijny i Święta Bożego Narodzenia upłynęły w szczęściu i radości. Wszystkiego najlepszego w Nowym 2016 Roku
Mirosława i Wiesław Rosołowscy"


Tekst i foto: Bogusława Sieroszewska -Stowarzyszenie "Marki-Pustelnik-Struga".


Galeria

zdjecie: 83437
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry