MOK zaprasza na Koncert Pasyjny pt. "Naucz Mnie Panie".

MOK Marki MOK

 1 marca 2016    14:25

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zaprasza  w niedzielę 6.03.2016, godz. 17:00 na KONCERT PASYJNY pt. "NAUCZ MNIE PANIE" w wykonaniu: KATARZYNY STERN-sopran MARKA MURAWY-fortepian W programie: arie z Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha, kompozycje F.Liszta, wybrane pieśni z cyklu "Homo viator" i inne utwory sakralne E.Pałłasza.

Wstęp wolny.

PASJA jest nieodłącznym elementem Liturgii Niedzieli Palmowej i Wielkiego Piątku, a dla muzyków bogatym źródłem artystycznego wyrazu. Rozważania Męki Chrystusa przy pomocy tak pięknych dzieł muzycznych mogą być z pewnością głębsze i owocniejsze - o ile odnajdziemy w nich nie tylko nuty, ale także treść przekazu. Ta piękna muzyka nie tylko pieści nasze uszy i rozbudza doznania artystyczne, ale przede wszystkim oddziałuje wewnętrznie i pogłębiała uczucia religijne - co z pewnością było celem takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Franciszek Liszt, Edward Pałłasz.

KATARZYNA STERN W 2008 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Naukę śpiewu kontynuowała w macierzystej uczelni na studiach podyplomowych kończąc je z wynikiem bardzo dobrym w roku 2010. Brała udział w kursach mistrzowskich: L.Mroza, K. Rymarczyk, Ch. Elsnera, J. Grigoriewa. W ramach Programu Kształcenia Młodych Talentów ? Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie uczestniczyła w kursie mistrzowskim w klasie I. Kłosińskiej. W roku 2007 odbyła 3-miesięczny staż w klasie prof. A. Garanči w Akademii Muzycznej w Rydze. Debiutowała w spektaklu studenckim na scenie bydgoskiej Opery Nova rolą Drugiej Damy w Czarodziejskim flecie Mozarta. Była finalistką Jakub Pustina International Competition (2010) w Czechach. W latach 2009-2012 pracowała jako solistka w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie wykonywała role mezzosopranowe: Mercedes w Carmen Bizeta, Flora w Traviacie Verdiego, Książę Gigi w Zemście nietoperza Straussa, Cajtla w Skrzypku na dachu Bocka, Czipra w Baronie cygańskim Straussa, Berta w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Jadwiga w Strasznym dworze Moniuszki oraz Olga w Wesołej wdówce Lehara. W roku 2010 podjęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie (Suzuki w Madamie Butterfly Pucciniego, Orestes w Pięknej Helenie Offenbacha, Flora w realizowanej wraz z berlińską Deutsche Oper Traviacie Verdiego). W roku 2013 zmieniła głos na sopran. Brała udział w festiwalach i koncertach muzyki sakralnej.

MAREK MURAWA Ukończył PSM I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, w klasie fortepianu (1999),Instytut Muzykologii KUL (praca magisterska obroniona w roku 2003), Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. L. Skrli (2010) i studia magisterskie w macierzystej uczelni w klasie prof. W. Maciejowskiego(2012). W latach 2003-2005 był wykładowcą Instytutu Muzykologii KUL. W roku akademickim 2011/2012 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończył mistrzowskie kursy wokalne Anity Garanči, Włodzimierza Zalewskiego, Stafanii Toczyskiej. Debiutował na scenie Opery Nova rolą Zbigniewa w spektaklu studenckim "Straszny Dwór" S. Moniuszki. W ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego (Operowe Forum Młodych) wykonał także role: tytułową w operze G.Puccini'ego "Gianni Schicchi" (XVII BFO), Hrabiego w "Weselu Figara" W.A. Mozarta (XVIII BFO), Hrabiego Robinsona w "Potajemnym małżeństwie" D. Cimarosy (XIX BFO). W roku 2006 odbył z Teatrem Muzycznym w Lublinie tournee po Holandii (rola Oficera w "Cyruliku Sewilskim" G.Rossiniego. W roku 2010 brał udział w premierze "Giocondy" A. Ponchielliego (rola Barnabotta - Opera Nova w ramach XVII Festiwalu Operowego). W swoim dorobku artystycznym ma także role: Macieja - "Straszny Dwór" S. Moniuszki, Ojca - "Jaś i Małgosia" E. Humperdincka, Moralesa - "Carmen" G. Bizeta, Schaunarda - "Cyganeria" G. Pucciniego, St. Brioche - "Wesoła wdówka" F. Lehara. Jako śpiewak związany był z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Podlaską w Białymstoku.

więcej o artystach: http://www.lamusicaviva.pl/

EDWARD PAŁŁASZ Kompozytor, urodzony 30 sierpnia 1936 w Starogardzie Gdańskim. Po odbyciu studiów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej (w latach 1953-58) studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1964. W kompozycji jest autodydaktą. W latach 1954-62 pracował w teatrach studenckich w Gdańsku (Bim-Bom) i Warszawie (STS). Z tego okresu pochodzą pierwsze teatralne kompozycje muzyczne. W latach 1964-66 był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie. W latach 1969-75 wykładał na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Wiceprezes (1984-88, 1997-2003) oraz prezes (1988-1993 i od 2003) Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W latach 1981-96 zasiadał w Komisji Repertuarowej Festiwalu "Warszawska Jesień". W latach 1979-97 był członkiem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich (od 1979 do 1981 skrabnikiem, zaś do 1981 do 1983 wiceprezesem). Był współzałożycielem Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych (1980) oraz członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie. W latach 1995-98 pełnił funkcję dyrektora Programu II Polskiego Radia. Od 1999 jest zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Edward Pałłasz jest laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał Prix de Musique Folklorique Radia Bratysława (1973) za Łado, Łado na lutnię lub gitarę i 24 głosy (1973) oraz sześciokrotnie I nagrodę: w 1974 na Konkursie Polskiego Radia za Pod borem czarna chmura na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1974), w 1976 na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za Symfonię "1976" (1976), w 1984 na Konkursie Kompozytorskim im. Guido d'Arezzo w Arezzo za De Beata Virgine Maria Claromontana per coro misto (1984), w 1988 na Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego za Trzy pieśni kaszubskie na chór mieszany (1988), w 1990 na konkursie w Trydencie za Brandelli di cielo na chór żeński (1988), a w 1991 na Konkursie Kompozytorskim im. Jana Maklakiewicza za Dziewczynę o płowych włosach na orkiestrę (1986). Ponadto w 1979 otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, w 1986 - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia i Telewizji za twórczość kompozytorską dla radia, w 1989 - Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, w 2005 - Wielki Honorowy Splendor Polskiego Radia. Edward Pałłasz został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem "Zasłużony Działacz Kultury", Honorową Odznaką Miasta Stołecznego Warszawy, Srebrnym Medalem i Honorową Odznaką Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

więcej o kompozytorze: http://culture.pl/pl/tworca/edward-pallasz

Serdecznie zapraszamy!!!

 

Galeria

zdjecie: 85007
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry