Wizyta samorządowa u p. senatora Marka Martynowskiego

Radek Dec PISMarki

 9 marca 2016    12:17
9 marca w Senacie RP odbyło się spotkanie Klubu Radnych PiS z Marek, Burmistrza Jacka Orycha i Wiceburmistrza Radosława Bartosika z Szefem Klubu PiS w Senacie,  p. senatorem Markiem Martynowskim.

Podstawową kwestią jaką poruszono na spotkaniu był problem nie podążania pieniądza za miejscem zamieszkania podatnika tj. wada regulacji prawnych, które nie zobowiązują podatnika do odprowadzania podatków w miejscu zamieszkania.

Jest to problem, który powoduje ciągły brak pieniędzy w mareckim budżecie ponieważ stały gwałtowny napływ ludności do naszego miasta powoduje konieczność wzrostu nakładów inwestycyjnych na niezbędną infrastrukturę (drogi, chodniki, szkoły, przedszkola itp.), ale niestety wraz napływem nowych mieszkańców nie wędrują do Marek odpowiednie środki finansowe z tytułu odprowadzanego przez nich podatku od osób fizycznych, gdyż wielu z nich nie wskazuje w zeznaniu podatkowym Marek jako swoje miejsce zamieszkania. Przez to mamy w Markach iście patologiczną sytuację gdyż Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce w szkołach i przedszkolach dla wszystkich mieszkańców (ich dzieci) niezależnie od tego czy w swoim zeznaniu podatkowym wskazują Marki jako swoje miejsce zamieszkania, a więc niezależnie od tego czy trafiają do Marek pieniądze z tytułu podatku od osób fizycznych.

Problem ten powoduje, że połowa naszego budżetu jest przeznaczona na oświatę, a większość środków przeznaczonych na inwestycje jest kierowana również na ten odcinek (budowa, rozbudowa oraz remonty szkół i przedszkoli). Z tego to właśnie powodu marecki budżet jest w ponad 60% przeznaczany na oświatę. Ciężko o prawidłowy rozwój miasta przy takiej strukturze nakładów tylko na jeden dział budżetowy. Sytuacji na pewno nie poprawia to, że wysokość subwencji oświatowej dla Marek jest wysoce nie wystarczająca (tylko ok. 40% realnego zapotrzebowania).

Senator Martynowski zapewnił, że dostrzega ten problem który tyczy się nie tylko aglomeracji warszawskiej, i że podejmie działania zmierzające ku rozwiązaniu go w sposób systemowy.

Sytuacja, w której pieniądze zostają w gminach z których mieszkańcy wyjeżdżają (a więc maleje liczebność mieszkańców), a pieniędzy tych brakuje w gminach, do których mieszkańcy przyjeżdżają (a więc rośnie liczebność mieszkańców) jest destrukcyjna pod względem ekonomicznym dla tych drugich, a powoduje marnotrawstwo środków u tych pierwszych. Przez taki stan rzeczy w gminach z których ludzie emigrują jest więcej inwestycji bo są na to środki, a w gminach do których ludnie imigrują tych inwestycji jest mniej bo brak jest na to środków. Miasta, które się wyludniają posiadają środki na rozwój infrastruktury a miasta, które się zaludniają takich środków nie posiadają.

Warto tu przypomnieć, że ten problem jest najłatwiej rozwiązać dzięki dobrej woli samych mieszkańców. Wystarczy tylko, że złożą zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem ZAP-3, za pomocą którego można w łatwy sposób zaktualizować swoje miejsce zamieszkania w urzędzie skarbowym.

Każda osoba, która w swoim zeznaniu podatkowym wskaże Marki jako miejsce zamieszkania to ok. 1000 złotych dla budżetu miasta. Szacujemy, że w Markach mieszka ok. 10 tysięcy osób, które nie zaktualizowały swojego miejsca zamieszkania i nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym w Wołominie. Miasto traci przez to 10 milionów złotych rocznie.
10 milionów złotych to koszt: modernizacji ok. 10 km dróg, budowy 50 nowoczesnych placów zabaw wraz z siłownią plenerową, instalacji 1200 latarni, rocznego utrzymania 950 dzieci w przedszkolu, czy budowy hali sportowej.

By zaktualizować miejsce rozliczania podatku nie trzeba zmieniać meldunku, wymieniać dowodu osobistego, czy prawa jazdy. Wystarczy wypełnić formularz ZAP-3 i wysłać go w załączonej kopercie do Urzędu Skarbowego w Wołominie lub złożyć razem z formularzem PIT. Zaklejone koperty z wypełnionym formularzem ZAP-3 można również składać w Urzędzie Miasta Marki w pokoju nr 11. Na odwrocie koperty należy wskazać nadawcę. Zostaną one dostarczone do Urzędu Skarbowego w Wołominie za pośrednictwem tutejszego urzędu.
Jeżeli mieszkaniec rozliczy do końca kwietnia swój podatek w Urzędzie Skarbowym w Wołominie, to pieniądze z podatku wrócą do mareckiego budżetu.

Spotkanie zakończyło się gratulacjami ze strony mareckiej delegacji dla Senatora Martynowskiego za projekt ustawy dekomunizującej przestrzeń publiczną w Polsce, oraz zaproszeniem go do Marek.

Miejmy nadzieję, że uda się rozwiązać chociaż część naszych problemów, ale nie zapominajmy o tym, że główny problem możemy rozwiązać sami - my mieszkańcy, jeżeli tylko poświęcimy 2 minuty na odpowiednie wypełnienie formularzu ZAP-3 i złożymy go w odpowiednim miejscu.

(Autor tekstu: Daniel Kurek)


 

 

Galeria

zdjecie: 85466
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry