Projekt WAYOUT pt."Droga wyjścia" TOMASZA SOINA w MOK-u.

MOK Marki MOK

 22 marca 2016    15:56

Relacja:

Wydarzenie artystyczne w ramach projektu WAYOUT muzyka/grafika: TOMASZ SOIN, poezja: MATEUSZ JĘDRYS, mangement: MONIKA SZUMIŁO 20.03.2016 r.

W Niedzielę Palmową w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne. WAYOUT autorstwa Tomasza Soina pt. "Droga wyjścia" to spektakl nawiązujący do Drogi Krzyżowej z perspektywy zwykłego człowieka. Droga ta wiedzie przez doświadczenia, z którymi każdy styka się w swoim życiu i które nieobce były również Jezusowi: strach, ciężar, odrzucenie, zdrada. Jego ostatecznym celem było jednak coś o wiele bardziej pozytywnego, dlatego przedstawiona droga jest "drogą wyjścia". Muzyka kontynuuje podstawowe założenie i przedstawia przesłanie w postaci słów i dźwięku, a show rozszerza projekt na większą skalę uzupełniając go o elementy wizualizacji i elementów teatralnych. Bohaterem spektaklu był na Wpółślepy Człowiek poszukujący wartości budujących jego tożsamość, wyznaczających kierunek podążania po drodze życia. Rozpiętość i różnorodność uczuć oraz emocji jakie towarzyszą mu w tej drodze są wyznacznikiem sensu, spojrzenia w siebie, zrozumienia własnej niekiedy trudnej, nie dającej nadziei egzystencji. Wyjście bowiem może być początkiem drogi, po zakamarkach duszy ludzkiej. Droga zaś zwykle prowadzi do wyjścia?

PASJA jest nieodłącznym elementem Liturgii Niedzieli Palmowej i Wielkiego Piątku, a dla artystów (wielu dziedzin) w szerokim tego słowa znaczeniu bogatym źródłem artystycznego wyrazu. Rozważania Męki Chrystusa przy pomocy tak pięknych dzieł muzycznych, malarskich impresji czy obrazu jak i gestu teatralnego mogą być z pewnością głębsze i owocniejsze - o ile odnajdziemy w nich nie tylko nuty, konkretny obraz czy maskę aktora ale także treść przekazu.

To piękne wydarzenie artystyczne, podczas którego zostały zaprezentowane grafiki, album muzyczny oraz performance łączący elementy koncertu i przedstawienia nie tylko pozwolił usłyszeć dźwięk i rozbudzić doznania artystyczne, ale przede wszystkim podziałał wewnętrznie i pogłębił uczucia duchowe - co z pewnością było celem autora Tomasza Soina, który projekt WAYOUT łączący sztuki wizualne z muzyką, rozwija we współpracy z innymi artystami od 2013 roku.

Autentyzm wyrazu, odmienność formy to bezsprzecznie zasługa znakomitych tekstów autorstwa Mateusza Jędrysa. Poezja silnie oddziałująca na autora, stanowiła o prawdzie przesłania całego przedsięwzięcia. Odważne, nowatorskie, alternatywne podejście do trudnego tematu było ożywczym przeżyciem wewnętrznym dla zgromadzonej publiczności. Połączenie dźwięku i obrazu, było najsilniej działającym na zmysły bodźcem, który w odbiorcach wzbudził refleksję głębszą, opatrzoną nieco odmiennym od tradycyjnego rysem.

Tomasz Soin zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej postanowił, że dźwięk i obraz będą tym, na czym chciałby budować swoją pracę twórczą. Zajmuje się produkcją muzyki, grafiką i sztuką.

oficjalna strona artysty: http://www.soin.pl/

foto oraz video relacja z serwisu TUBA MAREK: http://www.tubamarek.pl/video/kanaly/reporter/j6lsCgiXR9o

Marecki Ośrodek Kultury im. T. Lużyńskiego

Galeria

zdjecie: 85679
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry