NIE dla podziału województwa mazowieckiego!

Arkadiusz Werelich PowiatWołomiński

 1 kwietnia 2016    16:38

Radni Powiatu Wołomińskiego zdecydowanie odrzucają pomysł obecnie rządzących dziś Polską! Nie ma naszej zgody na podział województwa mazowieckiego! Takie działanie przyniesie nieprzewidywalne do końca w skutkach szkody dla Powiatu Wołomińskiego.

Poniżej treść stanowiska:

W związku z pojawiającymi się zapowiedziami podziału administracyjnego województwa mazowieckiego, które wypowiadają czołowi politycy związani z partią rządzącą
Prawa i Sprawiedliwości, chcielibyśmy stanowczo zaprotestować takim działaniom. Uważamy, że ingerowanie w samorządy, a w tym konkretnym przypadku w jeden
z najprężniej i najdynamiczniej rozwijających się samorządów jakim jest Mazowsze ? jest wielce szkodliwe. Wszystkie dane, którymi posługuje się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wskazują jednoznacznie, że podział województwa na dwa nowe, wpłynie negatywnie na rozwój tego regionu.

Jako radni Powiatu Wołomińskiego zgłaszamy swoje obawy m.in. o środki unijne, które
w momencie podziału Mazowsza mogą zostać zagrożone, a które wpływają i będą wpływać na rozwój naszej okolicy. Nie wyobrażamy sobie, aby planowane inwestycje związane chociażby z modernizacją Szpitala Powiatowego w Wołominie, czy infrastrukturą drogową mogły zostać niezrealizowane. To samo tyczy się realizowanej obecnie przez Urząd Marszałkowski inwestycji związanej z budową szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych ?Drewnica? w Ząbkach, która może zostać zawieszona w wyniku podziału województwa mazowieckiego. Wiadomym jest, że szereg inwestycji na terenie Powiatu Wołomińskiego realizowanych jest przy udziale gmin, które w polityce długoterminowej, podobnie jak Starostwo planują swoje wydatki i wkład własny. Wspomniany już podział Mazowsza wprowadza na każdym szczeblu samorządu niepewność co do przyszłych inwestycji, co zdecydowanie utrudnia długofalowe planowanie działań w naszym regionie. Kolejnym argumentami, które wprowadzają niepokój są dochody z podatku CIT, które w przypadku podziału województwa mazowieckiego na dwa odrębne ? ulegną nierównemu podziałowi sprawiając, że jedno z nowopowstałych województw stanie się jednym z najbiedniejszych w kraju.

Zwracamy również uwagę na fakt, iż podstawowym środkiem komunikacyjnym mieszkańców Powiatu Wołomińskiego jest kolei, która rozwija się dzięki prężnemu funkcjonowaniu Kolei Mazowieckich. Spółka, której tabory przewożą dziennie 170 tysięcy pasażerów może w wyniku podziału Mazowsza ulec podziałowi, co z pewnością osłabi jej pozycję i wprowadzi trudne do przewidzenia dziś konsekwencje ? na upadku spółki kończąc. To jednak nie koniec naszych obaw, ponieważ jedną z kolejnych jest Wspólny Bilet, który udało się przywrócić na tzw. linii wołomińskiej po dwóch latach przerwy ? zgodnie z oczekiwaniami naszych mieszkańców. Nowe podziały stwarzają realne ryzyko upadku tego potrzebnego dla Powiatu Wołomińskiego projektu.

Przy tych wszystkich wątpliwościach i obawach nie możemy zapominać o powiatowej oświacie, której reorganizację właśnie rozpoczęliśmy. Oświata na terenie Powiatu Wołomińskiego wymaga strategii rozwoju na długie lata, wymaga wyjścia naprzeciw nowym oczekiwaniom i zagrożeniom, które wynikają z szybkiego rozwoju naszego regionu. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli jako organ prowadzący zapewnimy naszym nauczycielom, opiekunom, dyrektorom i wszystkim pracownikom oświaty stabilizację i przewidywalność przyszłych działań. Podział województwa mazowieckiego będzie największym wrogiem wspomnianych zmian ? na co nie możemy sobie dziś pozwolić.

W naszej ocenie nie widzimy racjonalnych podstaw do podziału Mazowsza. Widzimy jednak ogromne zagrożenie dla naszego regionu, dla Powiatu Wołomińskiego. W zeszłym roku obchodziliśmy 25-lecie samorządu terytorialnego w Polsce, który w opinii większości
jest największym osiągnięciem naszego kraju ostatniego okresu. Samorząd lokalny ma silny mandat społeczny do oddziaływanie na swój region i w myśl reformy samorządowej
jest niezależny, dlatego sprzeciwiamy się odgórnym działaniom na szkodę Mazowsza, w tym Powiatu Wołomińskiego.

 

Galeria

zdjecie: 86105
fot. 1
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry