Wręczenie sztandaru szkole w Pustelniku w 1937 r.

Antoni Widomski Historykalia

 11 września 2004    18:50

"W 1922 r. w Pustelniku powstała czteroklasowa szkoła podstawowa w budynku drewnianym Natalii Kurpikowej, o trzech izbach i w budynku parterowym, murowanym, Towarzystwa Akcyjnego "Pustelnik", w jednej obszernej sali. Pierwszym kierownikiem był Marian Martini.
Szybko powstał Komitet Budowy Szkoły w Pustelniku - Wojciech Odrowąż Pieniążek ofiarował plac na budowę szkoły a Towarzystwo Akcyjne dało 100 tys. cegieł; mieszkańcy uzbierali 8 milionów marek. Wojsko Polskie stacjonujące w Jabłonnej, Rembertowie i Legiono­wie opodatkowało się na rzecz budowy tej szkoły. W 1929 r. nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, która otrzymała imię "Pomnik zwycięstwa 1920 r.". W uroczystości wzięły udział oddziały wojskowe, które przyleciały balonami Pułku Balonowego z Jabłonnej wraz z dowódcą płk Walszlegierem na czele.
11 listopada 1934 r. marszałek Józef Piłsudski, niezapowiedziany, odwiedził szkołę na ul. Po­mnikowej w Pustelniku, w drodze do Radzymina."

Przytoczony wyżej tekst pochodzi z najnowszej książki Czesława Brodzickiego - "Rzymskokatolicy, ewangelicy oraz Żydzi w tworzeniu społeczeństwa Marek koło Warszawy."
Autor opierał się na wspomnieniach pani Janiny Rembeckiej.

Nie umniejszając w niczym ogromu pracy autora, czuję pewien niedosyt w przedstawionej historii szkoły. Posiadam zdjęcia z 23 maja 1937 roku z uroczystości wręczenia sztandaru szkole w Pustelniku. Właśnie tej, o której mowa w książce. Czy ma to związek z wizytą w szkole marszałka Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1934 r.? Jeśli wziąć pod uwagę fakt nadania szkole w 1929 roku imienia "Pomnik zwycięstwa 1920 roku", to hipoteza o związku Marszałka ze sztandarem dla szkoły wydaje się być prawdopodobna.

Od tamtego wydarzenia minęło 67 lat. Niby dużo, ale może żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń? Może przekazali swoje wspomnienia dzieciom i wnukom? Może wspólnym wysiłkiem zapełnimy następną kartę historii Pustelnika?

Wdzięczny będę za wszelkie informacje.
Antoni Widomski

Galeria

zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry