Uroczystości w Toruniu z udziałem mieszkańców Marek.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 20 maja 2016    10:40Szanowni Państwo,
w dniu 18.05.2016 w Toruniu kard. Zenon Grocholewski konsekrował świątynię pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Jest to wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II.


W świątyni znajduje się Kaplica Pamięci, poświęcona Polakom ratującym ludność żydowską w czasie II wojny światowej. Na ścianach Kaplicy są wypisane nazwiska bohaterskich Polaków, którzy zostali za tę pomoc zamordowani.
Wśród 1059 osób które zostały tam wypisane, jest również rodzina z Marek -Putelnika.
Banaszek Marianna, matka, 1943
Banaszek Stanisława, córka, 1943
Banaszek Wiktoria, córka, 1943
Banaszek Władysław, syn, 1943


Anna Ben Ezra, Attaché ds. Kultury Ambasady Izraela w Polsce, w czasie uroczystości wyraziła wdzięczność za Kaplicę Pamięci. Podkreśliła także, że misją ambasady jest honorowanie tych, którzy pomagali Żydom, dlatego informację o powstaniu Kaplicy przyjęła z radością.


W uroczystościach w Toruniu wziął udział członek Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA", mieszkaniec Marek, Artur Rytel-Andrianik (na zdjęciu drugi z lewej) -Prezes Fundacji Righteous for the World.


Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
Galeria

zdjecie: 88116
fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry