Wizyta polskich uczniów z Wilna w Markach

Paweł Pniewski SP1 ZS1 UMMarki BlogPawłaPniewskiego

 23 maja 2016    15:37

Marki odwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Średniej im. W. Syrokomli w Wilnie, która zamieszkała w mareckich rodzinach.

Swoich równieśników z Wilna przyjęli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 1 w Markach. Razem z uczniami do Marek przyjechali przedstawiciele grona pedagogicznego: Łucja Minowicz - nauczycielka języka polskiego oraz Wiktor Łowczyk - nauczyciel historii. Przez 5 dni Polacy mieszkający na co dzień w Wilnie, ukochanym mieście marszałka Piłsudskiego, poznawali historię Marek i Warszawy. Bogaty program pobytu nie pozwolił na nudę.

Goście z Litwy poznali historię Warszawy zwiedzając z przewodnikiem Stare Miasto i Trakt Królewski oraz Łazienki Królewskie, uczestniczyli w wizycie w Pałacu Prezydenckim zorganizowanej dzięki wsparciu radnego miasta Marki Radosława Deca, a także odpoczywali w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Obowiązkowym punktem wycieczki było także odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Część uczniów uczestniczyła również w Mareckiej Nocy Muzeów.

Uczniowie Syrokomlówki jeden dzień swojego pobytu w Polsce spędzili w Parku Kulturowym Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, gdzie obejrzeli film dokumentalny na remat największego zwycięstwa militarnego Polaków w XX wieku, odwiedzili kaplicę i cmentarz poległych w boju pod Ossowem oraz uczestniczyli w pokazie umundurowania i uzbrojenia  zorganizowanym przez rekonstruktorów 7 pułku lansjerów nadwiślańskich. Następnie młodzież uczestniczyła w grach i zabawach na szkolnym boisku, grillowała, a na zakończenie obejrzała film "Regiony z historią wczoraj i dziś - Marki".

W programie nie mogło zabraknąć także pamiątkowego zdjęcia pod marecką ciuchcią. Goście spotkali się wcześniej z burmistrzem Jackiem Orychem, który wręczył im pamiątki z pobytu w Markach oraz podziękował mareckiej młodzieży za opiekę nad uczniami z Wilna. Podpisano także list intencyjny o dalszej współpracy w dziedzinie oświaty i kultury pomiędzy Miastem Marki a Szkołą Średnią im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Strony zobowiązały się do realizacji projektów edukacyjnych: wizyt kadry nauczycielskiej, wymian uczniowskich, organizacji wydarzeń kulturalnych promujących kulturę polską oraz prezentujących kulturę litewską.

Wizyta uczniów z Marek w Wilnie zorganizowana zostanie w przyszłym roku szkolnym.

Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie to placówka z ponad 60-letnią tradycją. Program nauczania realizowany jest zarówno w języku litewskim, jak i języku polskim. Przy szkole działa jeden z najbardziej utytułowanych młodzieżowych zespołów pieśni i tańca w Europie ? ?Wilenka?. Szkoła w 2013 roku otrzymała nominację do nagrody Strażnik Dziedzictwa Narodowego przyznawanej przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Relacja Tuby Marek

Galeria

zdjecie: 88188
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry