Harcerze pod Monte Cassino

Robert Borzecki SzczepPolanie

 25 maja 2009    15:19

Słonecznego, 16 maja rozpoczęła się nasza krótka, ale pełna przygód "Wyprawa Pamięci" do Włoch. Głównym celem wyjazdu był udział w uroczystościach z okazji 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Przy okazji zwiedziliśmy dużo innych ciekawych miejsc i zabytków. Gdy w sobotę rano zjechaliśmy się wszyscy aby rozpocząć naszą przygodę, nie wiedzieliśmy dokładnie co nas czeka.

Droga do Włoch trwała bardzo długo, ale nikt nie żałował tego czasu. Odbyła się bez żadnych niemiłych niespodzianek. Przejechaliśmy przez Czechy, pełną wiatraków Austrię oraz górzysty rejon Włoch pełen tuneli i mostów. W niedzielę po południu byliśmy już na miejscu. Wszyscy niecierpliwie czekali na wiadomość z kim będą w pokoju i jak w ogóle to wszystko będzie wyglądać. Gdy już byliśmy zakwaterowani i rozpakowani poszliśmy na niedługi spacer po mieście gdzie znajdował się nasz hotel. Latina to miasto dosyć spokojne i czyste. Poznaliśmy tam trochę włoską kulturę i zwyczaje. Po powrocie do hotelu zjedliśmy pierwszy włoski posiłek. Jak można było się spodziewać do jedzenia był oczywiście makaron.

W poniedziałek pojechaliśmy pod Monte Cassino. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy klasztor Benedyktynów, a później wyruszyliśmy na uroczystość obchodów tej rocznicy. Nasza ekipa szczepów 62 i 205 pomagała przy uroczystościach. Dziewczęta składały wieńce a chłopcy wraz z żołnierzami pełnili wartę honorową przy grobie generała Władysława Andersa. Poza tym braliśmy udział w uroczystej mszy świętej a także wspomagaliśmy organizatorów kolportując różne wydawnictwa wśród kombatantów. Na uroczystościach pojawił się prezydent naszego kraju Lech Kaczyński, prezydent Włoch oraz wielu kombatantów.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości szczep zebrał się na wzgórzu Monte Cassino aby uczestniczyć w bardzo ważnym dla jednego z naszych harcerzy wydarzeniu. Mariusz czyli Mały, kwatermistrz środowiska złożył Zobowiązanie Instruktorskie i został instruktorem. Na pewno będzie pamiętał bardzo dobrze ten dzień i to miejsce. Po gratulacjach i wielu uściskach dłoni powróciliśmy do hotelu.


Jak wszyscy wiedzą Włochy w pewnej części otoczone są wodą. Dlatego aby odświeżyć się po całym dniu stania na słońcu poszliśmy wykąpać się w Morzu Śródziemnym. Następne dwa dni spędziliśmy najlepiej jak tylko potrafiliśmy. Pojechaliśmy do Rzymu i Watykanu. Zwiedziliśmy tam chyba wszystko co tylko było warte obejrzenia. W Rzymie zwiedziliśmy Panteon, Schody Hiszpańskie, podziwialiśmy Fontanę di Trevi, łuk Konstantyna, Kapitol. Olbrzymie wrażenie wywarło na nas monumentalne Koloseum. Aż trudno sobie wyobrazić, że poza walkami gladiatorów, walkami dzikich zwierzą można było zalać arenę wodą i urządzać bitwy morskie. Odwiedziliśmy najdroższą ulicę w Rzymie, Forum Romanum, zrobiliśmy zdjęcia przy Fontannie di Quattro Fiumi. Rzym jest miastem prze pięknym. Znaleźliśmy też chwilę na skosztowanie jedynych w swoim rodzaju włoskich lodów.
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Watykanu. Zobaczyliśmy Plac św. Piotra oraz Bazylikę św. Piotra. Mieliśmy szczęście ponieważ trafiliśmy na audiencje Benedykta XVI. Byliśmy wśród pielgrzymów, którzy spotkali się z Papieżem. Oczywiście udało nam się odwiedzić grób Jana Pawła II, Polaka Papieża, wielkiego człowieka o wyjątkowym dobrym sercu.


Kadra szczepu 62 i 205 starała się wykorzystać ten czas jak najlepiej i musimy przyznać im racje, że udało się i wszyscy jesteśmy z tego wyjazdu zadowoleni. Do Polski wróciliśmy 22 maja chociaż nie ukrywając tego wolelibyśmy zostać tam jeszcze kilka dni.


Marta, Ola, Kamila, Aneta"Wyprawa Pamięci" została zorganizowana dzięki wsparciu sponsorów. Wśród nich należy wymienić Urząd Miasta Marki. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i liczymy na kontynuację współpracy w przyszłości.


Komendant szczepu
hm. Robert Borzecki


Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry