Strona o dziejach kolejki mareckiej - nowa lokalizacja

Rafał Redeł

 18 marca 2006    10:55

W marcu 2006 strona poświęcona dziejom kolejki mareckiej zmieniła lokalizację i obecnie dostępna jest pod nowym adresem: marki.net.pl/kolejka.

Jak informował nas na początku działalności (w roku 2003) autor strony Krzysztof Gajda, została ona pierwotnie pomyślana jako przedsięwzięcie o charakterze czysto "kolejowym", mające na uwadze głównie miłośników tego środka transportu. Stąd też materiały zamieszczone w pierwszej kolejności dokumentowały przede wszystkim zagadnienia związane z budową, funkcjonowaniem i likwidacją linii oraz jej odgałęzień jak też spisy i historię pracy lokomotyw. (z których kilka cieszy się zdrowiem do dziś).

W trakcie prac stała się jednak rzecz ciekawa. - dowiedzieliśmy się od autora strony - Doszedłem do wniosku, że nie mogę mówić jedynie o dziejach torów i taboru. Stoję przed szansą opowiedzenia w miarę kompletnej historii pewnego skrawka ziemi, pokazania tego, co działo się na nim w ciągu burzliwych ostatnich stu kilkudziesięciu lat. Dlatego właśnie zapoczątkowany został dział poświęcony ludziom, ciekawostkom, a także plan pokazania historii zakładów przemysłowych położonych wzdłuż trasy kolejki. Mam nadzieję, że moja strona stanie się kiedyś zakątkiem internetu odwiedzanym nie tylko przez miłośników kolei. Bardzo chciałbym zainteresować wszystkich, którzy po prostu czują się związani z miejscem, w którym przyszło im żyć.

Nie jest łatwo gromadzić materiały o czymś, czego już nie ma. - dodał Krzysztof Gajda - Pomijając fakt, że sama kolejka nie istnieje już od prawie 30 lat, mieliśmy "po drodze" wojny, zmiany ustroju i burzliwą rozbudowę z okresu ostatniego. Śladów - tak materialnych, jak i w pamięci - zostało niewiele. Smutną ciekawostką jest, że kolejka marecka zajmuje zdecydowanie ostatnie miejsce wśród warszawskich wąskotorówek pod względem ilości dostępnej dokumentacji i pamiątek. Zwracam się z gorącą prośbą o kontakt do wszystkich, będących w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów, bądź informacji mogących przyczynić się do poprawy tego stanu. Interesują mnie wszelkie informacje o kolejce, pracownikach, bocznicach, zakładach przemysłowych z usług kolei korzystających, wydarzeniach związanych z linią itp. Nie śmiem marzyć, że (na przykład) zachowały się gdzieś dokumenty tak mało zwracające uwagi, jak bilety. Niemniej, czasami takie rzeczy się zdarzają...

Redakcja portalu zachęca mieszkańców zainteresowanych historią miejsca, w którym żyją, do odwiedzin wciąż rozwijanej strony i dołącza się do prośby autora o przekazywanie związanych z kolejką marecką informacji, ciekawostek, fotografii itp.

[RR]

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry