Marki i Saltaire w Anglii podpisują LIST INTENCYJNY o współpracy w promowaniu wspólnej XIX-wiecznej historii przędzalniczej

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 21 czerwca 2016    01:22

Szanowni Państwo,

Pragniemy podzielić się z markowianami wiadomością o podpisaniu Listu Intencyjnego pomiędzy Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik-Struga a Klubem Historycznym Saltaire - Saltaire History Club. Podstawowym celem przyświecającym sygnatariuszom Listu jest współpraca w aktywnym promowaniu wspólnej XIX-wiecznej historii przędzalniczej Marek i Saltaire. Reprezentując swoje miasta, organizacje - sygnatariusze listu, zobowiązały się do promowania wśród mieszkańców swoich miejscowości, a w szczególności wśród młodego pokolenia, historii angielskich fabrykantów z hrabstwa West Yorkshire osiadłych w Markach w przełomowym roku 1883.

Pomysł podpisania Listu Intencyjnego pomiędzy Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik-Struga a Klubem Historycznym Saltaire zrodził się w czasie oficjalnej wizyty mareckiej delegacji w Bradford 13 kwietnia br. Z ramienia Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga List Intencyjny podpisał Prezes Zbigniew Paciorek, natomiast  w imieniu Saltaire History Club podpis złożył Przewodniczący Colin Coates.  

1 czerwca br., lokalna prasa w Saltaire, the Saltaire Sentinel, poinformowała o podpisaniu Listu Intencyjnego w nadesłanym z Marek artykule, któremu angielski wydawca nadał tytuł "The shared spinning history promoted". W ten sposób miasteczko Saltaire rozpoczęło realizowanie podstawowego zobowiązania do współpracy między miastami, wynikającego z niedawno podpisanego Listu Intencyjnego.

Warto wspomnieć, że miasteczko Saltaire jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO i stanowi administracyjną część półmilionowego miasta Bradford. W 1886 roku, jedna z lokalnych gazet, the Bradford Observer, nazwała Marki drugim Saltaire (a second edition of Saltaire).

W najbliższą niedzielę o godz. 16.00, w Pałacyku Briggsów Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wystawi premierową inscenizację pt. "Wesele u Briggsów" opartą na XIX-wiecznej historii przędzalniczej, którą tworzyli bracia Briggsowie z Bradford w północnej Anglii. W taki oto sposób Stowarzyszenie realizuje deklarację o promowaniu wspólnej historii Marek i Bradford/Saltaire złożoną w powyższym Liście Intencyjnym.

Zapraszamy na inscenizację na godz. 16.00

Video zaproszenie     KLIKNIJ TUTAJ

Galeria

zdjecie: 89189
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry