Renowacja dwuramiennego krzyża MARECKIEJ KARAWAKI

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 21 lipca 2016    16:53

Szanowni Państwo,

Jeśli zauważyliście zniknięcie mareckiego krzyża "KARAWAKI" u zbiegu ulic Piłsudskiego i Fabrycznej, pragniemy Was zapewnić, że nie ma powodów do niepokoju. Karawaka zniknęła tylko na czas renowacji. W środę, 20 lipca br. krzyż został zdemontowany przez członków Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, właściciela posesji, przy której stoi krzyż, Pana Leszka Grzegorzewskiego oraz Kacpra Pniewskiego.  Następnie, pod eskortą mareckiej policji, KARAWAKA została przewieziona na Zieleniec. Tam KARAWAKA zostanie poddana wymaganym pracom renowacyjnym, tj.oczyszczeniu i ponownemu polakierowaniu. Niestety, lakier użyty 5 lat temu okazał się niewystarczający do zabezpieczenia drewna KARAWAKI przed warunkami atmosferycznymi. Doprowadziło to do głębokich pęknięć w drewnie oraz niekorzystnie wyglądającego odbarwienia. Gwoli przypomnienia, KARAWAKA to dwuramienny krzyż, który w Markach pojawił się w połowie XIX w.  jako wotum wdzięczności markowian za ocalanie od epidemii cholery. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Caravaca i datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Jest to już trzecia KARAWAKA postawiona w tym miejscu. Oryginalna przetrwała ponad 100 lat, do 1960 roku. Druga wymagała wymiany po 50 latach, w 2011 roku.. Miejmy nadzieję, że po obecnej renowacji dzisiejsza KARAWAKA również postoi co najmniej pół wieku.

Galeria

zdjecie: 90060
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry