I strefa biletowa w Markach najprawdopodobniej już w IV kwartale tego roku.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 2 sierpnia 2016    10:49


Szanowni Państwo,
o wprowadzeniu I strefy biletowej w Markach informowałem już Państwa we wpisie na FB z dnia 27 kwietnia br. Istnieje realna szansa, że tańsze połączenia wejdą w życie już w IV kwartale tego roku!


Ale po kolei?
26 kwietnia 2016 r. Rada Miasta Marki podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia burmistrza Marek do przystąpienia do współpracy z miastem stołecznym Warszawa w celu wypracowania funkcjonalnego rozwiązania komunikacyjnego obejmującego Gminę Miasto Marki I strefą biletową.
Innymi słowy Rada Miasta Marki dała "zielone światło" burmistrzowi na wprowadzenie I strefy biletowej w Markach. Za przyjęciem tej uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji.


Dziś w Biurze Rady m. st. Warszawy uzyskałem informację, iż projekt uchwały włączający Marki do I strefy biletowej został już przekazany do zaopiniowania przez radcę prawnego. Jeśli mecenas wyda pozytywną opinię przed 18 sierpnia br. to Konwent Rady Warszawy wprowadzi tę uchwałę do porządku obrad sesji Rady Warszawy, która zaplanowana jest na dzień 25 sierpnia 2016 r.


Według Biura Drogownictwa i Komunikacji m. st. Warszawy na tę chwilę nie ma żadnych przeszkód ograniczających przyjęcie uchwały włączającej Marki do I strefy biletowej.


Jeśli rzeczywiście Rada Warszawy przyjmie uchwałę na sierpniowej sesji to można się spodziewać włączenia Marek Pustelnika i Strugi do I strefy biletowej już w IV kwartale 2016 r. Czy to będzie październik, listopad czy grudzień zależy to od organizacji zmian w ZTM.  (Rada Warszawy liczy 60 radnych. Do podjęcia uchwały potrzebna jest zwykła większość obecnych na sesji członków rady.)


Obecnie z budżetu naszego miasta na konto ZTM za korzystanie z transportu miejskiego przekazywane jest 3,5 mln zł rocznie. Po włączeniu do I strefy biletowej będziemy musieli dopłacić kolejny milion złotych. Łącznie transport będzie kosztował miasto ok. 4,5 mln zł. To blisko 5% całości budżetu miasta.


Ulegnie zmianie również dotychczasowa numeracja. I tak:
718 zmieni się w 140,
732 przyjmie numer 240,
a 805 będzie linią 340 i będzie kursować średnio co 7-8 minut.


Należy pamiętać, że o tańsze połączenia komunikacyjne z Warszawą walczyli już w poprzednich kadencjach radni mareckiego PiS-u oraz Wspólnoty Samorządowej. O włączeniu Marek do I strefy biletowej również w swoim programie wyborczym pisało Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA".


Tomasz Paciorek


Foto: Internet
Galeria

zdjecie: 90374
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry