Marecka KARAWAKA znów na swoim miejscu

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 3 sierpnia 2016    01:35

Szanowni Państwo,

2 sierpnia br. MARECKA KARAWAKA powróciła na swoje miejsce u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul Fabrycznej. Za zgodą tutejszego księdza proboszcza oraz dzięki staraniom Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga dwuramienny krzyż KARAWAKA został poddany niezbędnej renowacji. Drewno krzyża zostało starannie wyheblowane, aby przywrócić dawny naturalny kolor, a następnie odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane. Teraz znowu może cieszyć oczy markowian oraz przypominać przechodniom i kierowcom o chrześcijańskich korzeniach naszej mareckiej wspólnoty. W renowacji KARAWAKI, która rozpoczęła się 22 lipca br., wzięli udział: Wojciech Jedliński, Zbigniew Paciorek oraz Dariusz Chmielewski.

Gwoli przypomnienia, KARAWAKA to dwuramienny krzyż, który w Markach pojawił się w połowie XIX w.  jako wotum wdzięczności markowian za ocalanie od epidemii cholery. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Caravaca i datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Jest to już trzecia KARAWAKA postawiona w tym miejscu. Oryginalna przetrwała ponad 100 lat, do 1960 roku. Druga wymagała wymiany po 50 latach, w 2011 roku.. Miejmy nadzieję, że po obecnej renowacji dzisiejsza KARAWAKA również postoi co najmniej pół wieku.

 

 

Na zdjęciu:   KARAWAKA przed renowacją

Zdjęcia: Klaudia Chmielewska

Galeria

zdjecie: 90445
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry