Angielski KROKIET w Markach

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 5 sierpnia 2016    02:34
W niedzielę 31 lipca br. markowianie po raz kolejny mogli pograć w angielskiego KROKIETA  z angielską rodziną Briggsów, w którą jak zwykle wcielili się członkowie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.  Dziękujemy markowianom za wspólnie spędzoną niedzielę w Parku Miejskim nad rzeką Długą. Było to spotkanie w ramach imprezy Urzędu Miasta Marki pt. "Na weekend zostaję w mieście". Główną atrakcją była gra w angielskiego KROKIETA w dawnym angielskim parku krajobrazowym braci Briggsów.

Mamy nadzieję, że stroje z epoki pobudziły Państwa wyobraźnię i pomogły przenieść się w czasy Briggsów. Ponieważ zbliża się kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej roku 1920, postaciami przechadzającymi się w parku byli: Flora Briggs,  od 9 lat wdowa, oraz Charles Whitehead z Bradford, siostrzeniec braci Briggsów, spadkobierca fabryki przędzalniczej, wraz z żoną Eleonorą z d. Wedel oraz synkami Alfredem (l.8) i Karolem (l.7). Trzeba pamiętać, że fabryka braci Briggsów została ograbiona z niezbędnych maszyn przędzalniczych w czasie Wielkiej Wojny, co doprowadziło do całkowitego zatrzymania produkcji na całe lata. Dopiero w 1921 roku Charlesowi Whiteheadowi, po sprowadzeniu maszyn z Anglii, ponownie udało się  uruchomić produkcję. Briggsowie nie doczekali się potomstwa w Markach . Flora i John jak również Augusta i Alfred Briggsowie umarli bezpotomnie. Natomiast ich siostrzeniec Charles Whitehead wraz z żoną Eleonorą doczekali się licznego potomstwa. W 1920 roku mieli już siedmioro dzieci, w tym Alfreda i Karola.

Dziękujemy serdecznie za żywe  zainteresowanie grą w KROKIETA. Jak już wcześniej pisaliśmy, jest to angielska gra z przełomu XIX i XX wieku, popularna w tamtych czasach również w Polsce. W KROKIETA grały córki Marszałka Piłsudskiego w ogrodzie Willi Milusin w Sulejówku, a na swoich obrazach malarz Leon Wyczółkowski uwieczniał kobiety grające w KROKIETA w długich sukniach i eleganckich kapeluszach. Dzisiaj KROKIET utożsamiany jest z angielską arystokracją. Jest nieodzownym elementem życia towarzyskiego w ich pałacach, zamkach i dworkach. Pałacyk Briggsów w Markach ze swoją angielską historią oraz otaczającym parkiem jest idealnym miejscem do kultywowania angielskiej tradycji gry w KROKIETA. Markowianie, rodowici i nowo przybyli markowiacy mogą być dumni z tego, że jest takie miejsce nad rzeką w Markach, gdzie w lipcowe niedzielne popołudnie można zagrać w grę, która jednoczy całą rodzinę oraz pozwala otrzeć się o historię.

Ponadto, po zespole pałacowo-parkowo-fabrycznym oprowadzał grupę zwiedzających lokalny historyk Zbigniew Paciorek, który w angielskim fraku wcielał się w postać Charlesa Whiteheada. Towarzyszyła mu wdowa Flora Briggs (Bogusława Sieroszewska) oraz żona Eleonora z d. Wedel (Dorota Sieroszewska-Billet) oraz synkowie Alfred i Karol (Alex i Max Billet z Londynu)
 Grę w KROKIETA prowadziła, objaśniając proste zasady, Flora Briggs.

Gwoli przypomnienia, w KROKIECIE najważniejsza jest precyzja uderzenia młotkiem w drewnianą kulę tak, aby kula jak najszybciej przeszła przez 10 drucianych bramek rozstawionych pojedynczo lub podwójnie na trawniku. Dodatkowym urozmaiceniem, dającym graczowi dwa dodatkowe ruchy jest zbijanie (krokietowanie) przeciwnika, który w rezultacie wybicia jego kuli oddala się od kolejnej bramki i osiągnięcie celu staje się utrudnione.

Pieśń o Markach  


słowa: Bogusława Sieroszewska


na melodię Wymarsz Uderzenia


1   Korona w herbie Marek


     Królowej Bony ślad


     i Flory kaduceusz


     u miasta stoi bram.


     Powiecie, że cegielni


     i szewców to jest znak,


     przędzalni, ludwisarni,


     Historii z dawnych lat.


Ref: Marki-Pustelnik-Struga


         Trójmiastem moim jest!


         Tu płynie rzeka Długa


         i Czarna ma swój bieg.


         Słupecka Puszcza śpiewa,


         Królowej Bony las.


         Angielskie ma korzenie -


         rosnące z dumą w nas.


         Angielskie ma korzenie -


         jedyne takie wśród miast!


 


2   Na przedpolach Warszawy


     ?kawałek Anglii? stał.


     John Briggs z bratem Alfredem


     Pałacyk piękny miał,


     przędzalnię nowoczesną,


     jakiej nie widział świat,


     komin i szkołę z wieżą -


     budowli Marek kwiat!


Ref:  Marki-Pustelnik-Struga?

 


3   Jasnogórskie Dzwony


     ?Maryja? i ?Paweł?


     Pani Polskiej Korony


     sercem biją chwałę.


     W Pustelniku odlane


     Bogu na wieczną cześć.


     Pielgrzymom czystym drganiem


     spiżową dzwonią pieśń.


 Ref:  Marki-Pustelnik-Struga?


4      Pamięć o Bohaterach

Niech żywa będzie w nas;

generała kwaterach,

co bolszewika gnał,

o partyzantach z lasu,

z Rejonu Celków II (dwa),

Monte Cassino Rajdem

niech pamięć Marek trwa!

 

Ref:  Marki-Pustelnik-Struga?

 

5     Krwawa historia Marek

z czasów drugiej wojny;

Mord Markowian na Kruczku,

Dziesięciu Powieszonych,

odżywa w nas co roku,

w przededniu Powstania.

Jesienią przy Pomniku

gromadzi się wiara.

Ref:  Marki-Pustelnik-Struga?

 

słowa Bogusława Sieroszewska, Warszawa,  październik 2015

na melodię piosenki partyzanckiej pt. Wymarsz Uderzenia,

muzyka Bronisław Onufry Kopczyński, zm. 1943, MajdanekGaleria

zdjecie: 90553
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry