Marecki akcent w Częstochowie.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 14 sierpnia 2016    18:52Szanowni Państwo,
sierpień to także czas pielgrzymek na Jasną Górę. Tych z Państwa, którzy w tym okresie będą przebywać w Częstochowie na uroczystościach kościelnych zachęcam do zobaczenia tablicy upamiętniającej odlanie dwóch majestatycznych dzwonów o nazwach "Maryja" i "Paweł Pustelnik", a także samych dzwonów, które znajdują się przy lewym skrzydle wejścia na Jasną Górę na Bastionie Oo. Augustyna Kordeckiego.


Te 2 dzwony (największy i średni) zostały odlane w 1912 r. w ludwisarni Zwolińskiego i Czerniewicza działającej w Markach - Pustelniku na początku XX w. i do dziś swym majestatycznym dźwiękiem witają przybywających pielgrzymów do częstochowskiego sanktuarium.
Tablica upamiętniająca odlanie dzwonów w 1912 r. w Markach - Pustelniku, staraniem Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" i za zgodą Ojców Paulinów z Częstochowy, została ufundowana i uroczyście odsłonięta przez mieszkańców Marek w lutym 2016 r.Galeria

zdjecie: 90755
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry