Relacja z II Rowerowego Rajdu Marki - Sulejówek.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 23 sierpnia 2016    09:21


II Rajd Rowerowy Marki-Sulejówek, gdzie znajduje się dworek Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego był swego rodzaju hołdem złożonym marszałkowi za Jego wkład w rozgromienie bolszewickich hord, które na początku sierpnia 1920 r. stanęły na przedmościu Warszawy ,"by po trupie Polski rozniecić pożar bolszewickiej rewolucji na całą Europę".

Rajd zorganizowany przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga w dniu 20 sierpnia br. zgromadził kilkoro uczestników. Bardzo malownicza i bezpieczna trasa prowadziła duktami, ścieżkami leśnymi przez poligon zielonkowski i rembertowski. Przeprawialiśmy się też przez rzekę Długą na wysokości utworzonego w 2015 r. w Mostach Kalińskich rezerwatu przyrody. To w pobliżu tego miejsca kręcono słynną scenę do filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem", w której kareta wioząca Helenę Kurcewiczówną utknęła w wodzie, a z opresji wybawił Ją Jan Skrzetuski. Podziwialiśmy czystą toń rzeki, żółty piasek na jej dnie i pływające rybki. Od razu przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa.
Wraz z sympatycznym Panem Przewodnikiem klasycznie i multimedialnie zwiedziliśmy "Dworek Milusin" - dar żołnierzy legionistów dla ich ukochanego marszałka. Naczelnik Państwa wraz z rodziną - żoną Aleksandrą oraz córkami Wandą i Jadwigą mieszkał tu w latach 1923-1926.


Warto nadmienić, że na terenie okalającym dworek trwają intensywne prace budowlane. Bowiem powstanie tu cały kompleks muzealny z parkingami, podjazdami i obiektami towarzyszącymi.


Bardzo nam się podobał pomnik przedstawiający marszałka wraz z córkami. Pomnik wykonany w mosiądzu znajduje się na zewnątrz parku okalającego dworek - ukazuje naturalnej wielkości postaci.
Po spożytym posiłku udaliśmy się w drogę powrotną zajeżdżając do Ossowa, gdzie zwiedziliśmy miejsca poświęcone wojnie z bolszewikami w 1920 r.


W Markach byliśmy ok. godz. 16.30.


Relacja: Zbigniew Paciorek SMPS
Foto: Agnieszka Szafrańska SMPS


Galeria

zdjecie: 90944
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry