Straż miejska w Markach - Echo Podwarszawskie nr 9

Krzysztof Bychowski

 3 czerwca 2009    15:03

Tekstem dotyczącym zasadności powołania w Markach straży miejskiej mocno zamieszaliśmy wśród internautów mareckich. Na stronie www.marki.net.pl powstał osobny wątek dotyczący tego tematu.

Przypomnijmy - chodzi o wypowiedź burmistrza Janusza Werczyńskiego, który pytany o powołanie w mieście straży miejskiej stwierdził, że taka formacja w mieście bardzo by się przydała, ale póki co są w Markach ważniejsze rzeczy do stworzenia i w tej kadencji nie widzi możliwości do jej powoływania. Argumentował przy tym, że utrzymanie porządku publicznego to zadanie dla rządu, a nie samorządu i w związku z tym straż miejska, jako utrzymywana z budżetu gminy, byłaby dla Marek obciążeniem. Internauci się podzielili: silna grupa popiera burmistrza, równie silna chętnie strażników widziałaby na ulicach. Powstała nawet ankieta, czy straż miejska w Markach jest potrzebna.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, do czego straż miejska jest powołana: w największym skrócie ma się zajmować sprawami ujętymi w kodeksie wykroczeń, czyli pilnowaniem porządku, karaniem za śmiecenie, picie alkoholu w miejscach publicznych. Do tego dochodzi wspieranie policji w jej pracach - karanie za niewłaściwe parkowanie, zabezpieczanie imprez masowych, kontrole czystości posesji. Wszystkie zadania straży miejskiej można znaleźć w ustawie o strażach gminnych z 1997 roku, dokładnie opisującej kompetencje strażników. Co do potrzeby powoła-nia straży w Markach wątpliwości nie ma blisko 2/3 głosujących w internetowej ankiecie. 27% uważa, że straż jest niepotrzebna, bo jest za droga w utrzymaniu, a i tak bezpieczeństwa w Markach nie poprawi, a o bezpieczeństwo powinna zadbać policja.

- Skontaktował się ze mną, mieszkający w Markach, były zastępca komendanta warszawskiej Miejskiej Służby Porządkowej (poprzedniczka Straży Miejskiej w Warszawie - przyp. red.) - pisał na forum Włodzimierz Karpiński. - Przekonał mnie, że nie ma pytania, czy straż miejska jest Markom potrzebna.

W. Karpiński cytuje swojego rozmówcę: - Potrzeba takiej straży jest poza dyskusją. Wystarczy przeczytać jej ustawowy zakres zadań. A następnie szeroko otworzyć oczy i rozejrzeć się wokół. Straż ma zajmować się porządkiem. Czyli tym, czym nie zajmie się, z różnych powodów, policja. Oni na pierwszym miejscu mają bezpieczeństwo. My, czyli służba porządkowa, na pierwszym miejscu mieliśmy porządek. Odpowiada to dokładnie oczekiwaniom społecznym.

- Pytanie brzmi - kiedy będziemy mogli ją powołać. W grę wchodzą dwa elementy - koszt utrzymania i narastanie niezadowolenia społecznego z bałaganu panującego wokół. Nadejdzie taki moment, że trzeba będzie sobie powiedzieć, pal diabli koszty, róbmy porządek już dziś. Jutro będzie i trudniej i drożej.

- Przeciętny mieszkaniec nie zdaje sobie sprawy, jak zaśmiecone są Marki, szczególnie puste działki i okoliczne lasy. Ale gdyby pokusić się o zrobienie dokumentacji fotograficznej stanu naszego środowiska, to włos stanie dęba. Oczywiście tym, którzy je jeszcze mają.

Jako autor tekstu chcę tylko przypomnieć, że burmistrz Werczyński nie podważał zasadności utworzenia straży miejskiej - tyle, że nie widział ku temu potrzeby akurat w chwili, kiedy np. trwają prace nad rozbudową kanalizacji w mieście.

Jako mieszkaniec Marek - od niedawna, co prawda - wypowiedziałem się też na mareckim forum i zdanie swoje podtrzymuję: strażnicy są w Markach potrzebni, ale nie niezbędni. Chociaż powitałbym ich z otwartymi ramionami. Im wcześniej, tym lepiej.

Wiktor Tomoń
Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Podatek śmieciowy? Nie, dziękujemy...
- Straż miejska w Markach - ciąg dalszy
- W skrócie
- Burmistrz bez absolutorium
- Mickiewicza w budowie
- Jest decyzja dla WOW
- Rodzinna tradycja
- Komisariatu nie będzie
- Pilnuj konta
- Będzie remont na Reymonta
- Festyn w Ząbkach
- Kronika policyjna
- Kanalizacja wkrótce
- Bomba w Zielonce

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry