Kamienice Briggsów do remontu

Paweł Pniewski UMMarki

 6 września 2016    20:04

Przywrócimy dawny blask jednej z najważniejszych pamiątek historycznych naszego miasta - zapowiada Jacek Orych, burmistrz Marek.

Ratusz rozstrzygnął przetarg na modernizację pierwszych ośmiu kamienic Briggsów, położonych w samym sercu miasta wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego. Dziś jeszcze z zewnątrz zaniedbane, w najbliższych miesiącach zaczną zmieniać oblicze ciesząc oko zarówno mieszkańców jak i kierowców jeżdżących przez Marki. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła warszawska firma Inter-Profil, która wyceniła prace na ponad 1,88 mln zł brutto. Jeśli nie będzie odwołań, ostateczna umowa powinna zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

- To ważny dzień dla Marek. Kamienice Briggsów znów będą wizytówką naszego miasta.  We współpracy z konserwatorem zabytków zaczynamy przywracać im dawny blask ? mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

W zakresie prac przewidziano remont elewacji, wymianę tych okien i drzwi, które nie spełniają wymagań konserwatora zabytków, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian piwnicznych oraz doposażenie kamienic w wentylację grawitacyjną. Te dwa ostatnie działania zabezpieczą budynki i ich mieszkańców przed wilgocią.

W tym roku wykonawca ma zrealizować prace w budynkach nr 76, 78 i 80, w przyszłym do remontu pójdą nr 35, 37, 39, 43 i 86.

- Myślę, że to również świetna wiadomość dla ponad 200 mieszkańców kamienic. W poprzednich latach wykonaliśmy remonty dachów, w ostatnim okresie doprowadziliśmy do wszystkich budynków brakujące media. Ale obecny przetarg  to największa od dekady inwestycja w substancję komunalną w Markach - dodaje Marcin Dąbrowski, koordynujący projekt z ramienia Zakładu Usług Komunalnych.

Kamienice Briggsów powstały pod koniec XIX w. Pomysłodawcami ich budowy byli założyciele fabryki przędzalniczej - bracia Edward i John Briggsowie oraz ich wspólnik Ernest Posselt. To właśnie ta inwestycja pozwoliła przeistoczyć Marki z niedużej osady w tętniący życiem punkt na przemysłowej mapie zaboru rosyjskiego. Warto zaznaczyć, że to właśnie w mareckiej fabryce rozbłysła pierwsza żarówka w Królestwie Polskim.

- Od niedawna w Polsce robi karierę termin "społeczna odpowiedzialność biznesu". Ale na długo przed jego wymyśleniem, twórcy słynnej fabryki wdrażali zasady tzw. CSR w życie. Nie tylko wybudowali mieszkania dla pracowników fabryki, ale ochronkę dla dzieci, wspierali budowę kościoła i ufundowali karetkę dla warszawskiego pogotowia. Dlatego staramy się zachować ich dziedzictwo  - podsumowuje Jacek Orych.

Trwają prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji dla miasta Marki, który będzie podstawą do ubiegania o dotacje m.in. na modernizację całego osiedla fabrycznego w kolejnych latach.

Galeria

zdjecie: 91618
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry