Od kiedy I strefa biletowa w Markach? Od 1 listopada br.?

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 7 września 2016    12:25


Szanowni Państwo,


niemal na każdym kroku mieszkańcy naszego miasta pytają mnie czy już wiadomo od kiedy w Markach będzie I strefa biletowa? Tak, odpowiadam. Wiadomo - najprawdopodobniej od 1 listopada tego roku. Ale po kolei...


Jak informowałem we wpisie na marki.net.pl z 2 sierpnia br. (kliknij tutaj), 26 kwietnia 2016 r. Rada Miasta Marki podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Burmistrza Marek do przystąpienia do współpracy z miastem stołecznym Warszawa w celu wypracowania funkcjonalnego rozwiązania komunikacyjnego obejmującego Gminę Miasto Marki I strefą biletową.


Innymi słowy Rada Miasta Marki dała "zielone światło" Burmistrzowi na wprowadzenie I strefy biletowej w Markach. Za przyjęciem tej uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji.


07.09.2016 r. uzyskałem informację od Pana Andrzeja Kasprowicza z Biura Drogownictwa i Komunikacji m. st. Warszawy, iż projekt uchwały włączający Marki do I strefy biletowej został już zaopiniowany pozytywnie przez radców prawnych oraz podpisany przez skarbnika, właściwych wiceprezydentów oraz biuro organizacji urzędu i czeka na włączenie przez Konwent Rady Warszawy do porządku obrad Sesji Rady Warszawy zaplanowanej na 22 września 2016 r. (Pierwotnie projekt uchwały miał być rozpatrywany na sesji Rady Warszawy w dniu 25 sierpnia br. lecz tzw. afera reprywatyzacyjna przysłoniła podjęcie decyzji w tej sprawie).


Według p. A. Kasprowicza nie ma żadnych przeszkód ograniczających przyjęcie uchwały włączającej Marki do I strefy biletowej, jednakże wiążąca będzie decyzja Rady Warszawy w tej sprawie.


Jeśli rzeczywiście Rada Warszawy (Rada Warszawy liczy 60 radnych. Do podjęcia uchwały potrzebna jest zwykła większość obecnych na sesji członków rady.) przyjmie uchwałę na wrześniowej sesji to zgodnie z zapisami w projekcie uchwaływłączenie Marek, Pustelnika i Strugi do I strefy biletowej nastąpi
z dniem 1 listopada 2016 r.


Dla mieszkańca Marek korzystającego z transportu ZTM będzie to bardzo duża oszczędność. I tak np. dla 4 osobowej rodziny z 2 dzieci, którym przysługują bilety ulgowe - to oszczędność ok. 260 zł w skali jednego miesiąca. Zatem rocznie to potężne oszczędności w gospodarstwie domowym.


Obecnie z budżetu naszego miasta na konto ZTM za korzystanie z transportu miejskiego przekazywane jest 3,5 mln zł rocznie. Po włączeniu do I strefy biletowej będziemy musieli dopłacić kolejny milion złotych. Łącznie transport będzie kosztował miasto ok. 4,5 mln zł. To blisko 5% całości budżetu miasta.


Ulegnie zmianie również dotychczasowa numeracja. I tak:


718 zmieni się w 140,


732 przyjmie numer 240,


a 805 będzie linią 340 i będzie kursować średnio co 7-8 minut.


Należy pamiętać, że o tańsze połączenia komunikacyjne z Warszawą walczyli już w poprzednich kadencjach radni mareckiego PiS-u oraz Wspólnoty Samorządowej (Uchwała Rady Miasta Marki nr XXI/146/2012 z dn. 15.02.2012 r. w sprawie objęcia miasta Marki I strefą biletową). O włączeniu Marek do I strefy biletowej również w swoim programie wyborczym pisało Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA".


Foto: Internet


Galeria

zdjecie: 91632
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Tomasz Paciorek

Strzelec wyborowy Tireur Delite 2e REI Legion Etrangere Francaise.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry