Rocznica napaści ZSRR na Polskę

MOK Marki MOK

 9 września 2016    12:51

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury  zapraszają 17 września (sobota) godz. 17.00 na MONODRAM  w wykonaniu Elżbiety Lewak pt. "Z domu niewoli" oparty na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego nawiązujący do tragicznych wydarzeń zbrojnej napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku. Przedstawienie zostanie poprzedzone złożeniem wieńców przez kombatantów pod Pomnikiem Dziesięciu Powieszonych w Markach o godz.16.00

Wstęp wolny.

Elżbieta Lewak-lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia ? redaktor, z zamiłowania ? aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, w 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram ?Z domu niewoli? jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w Wilnie w 2012 r. na Festiwalu Monospektakli ?Monowschód?.

Beata Obertyńska (1898-1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 roku, była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta. W 1942 roku ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego "Veritas", "Przeglądu Powszechnego" wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

W domu niewoli to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia-od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Scenariusz monodramu oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił "przedstawienie zatytułować Z domu niewoli, idąc za słowami, które słyszymy w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granicę, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: >>Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł-z domu niewoli<<. Jest w tym optymistyczna nuta. Na tym mi bardzo zależało, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść".

Sama Autorka tak opisuje narodziny tego tekstu w posłowiu do jego drugiego wydania:

"Książkę moją zaczęłam pisać w roku 1942 w Palestynie, kiedy wszyscy, którzy wyszli z Rosji, wezwani zostali do spisywania swoich wspomnień, ale lwia jej część powstała dopiero w Południowej Afryce, w Johannesburgu, skończyłam ją w Londynie, jeszcze pod bombami, a wyszła z druku w roku 1946 we Włoszech".

Jego prapremiera odbyła się w listopadzie 2012 roku na festiwalu monospektakli "Monowschód" w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 roku. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i wielokrotnie w Warszawie. Był również grany w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie.

Uroczystość objęta HONOROWYM PATRONATEM:

Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej armiakrajowa-lagiernicy.pl

Fundacji "Pomocy Polakom na Wschodzie"  http://www.pol.org.pl/

Zapraszamy!!!

Galeria

zdjecie: 91755
fot. 1
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry