Umowa na remont kamienic Briggsów podpisana

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 13 września 2016    13:08

Pierwsze prace ruszą w drugiej połowie września. Wykona je wybrany w przetargu warszawski Inter-Profil.

Dziś (13 września) w mareckim ratuszu została podpisana umowa na modernizację ośmiu kamienic Briggsów. Postępowanie przetargowe wygrała firma Inter-Profil, która za prace otrzyma ponad 1,88 mln zł.  Pod umową podpisy złożyli: Henryk Szczurowski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, oraz Paweł Flisek, właściciel zwycięskiej firmy, która wykazała się niezbędnym  doświadczeniem w zakresie renowacji zabytkowych budynków.

- Z pierwszymi pracami przygotowawczymi ruszymy w przyszłym tygodniu - deklaruje Paweł Flisek.

W ramach kontraktu wykonawca:

- przeprowadzi remont elewacji;

- wymieni też okna i drzwi, które nie spełniają wymagań konserwatora zabytków;

- wykona izolację pionową i poziomą ścian piwnicznych;

- doposaży kamienice w wentylację grawitacyjną;

W tym roku wykonawca ma zrealizować prace w budynkach nr 76, 78 i 80, w przyszłym do remontu pójdą nr 35, 37, 39, 43 i 86. Te kamienice leżą najbliżej Alei Marszałka Piłsudskiego.

Historia mareckiego osiedla robotniczego sięga końca XIX w. Przemysłowcy z Anglii, którzy specjalizowali  się w branży przędzalniczej, wybrali Marki  na lokalizację fabryki.  To było kluczowe wydarzenia w historii miasta.

- To bracia  Edward i John Briggsowie oraz ich wspólnik Ernest Posselt zmienili Marki z niedużej osady w tętniący życiem punkt na przemysłowej mapie zaboru rosyjskiego - przypomina Jacek Orych, burmistrz Marek.

Przemysłowcy byli jednak nie tylko inwestorami, ale również osobami zaangażowanymi w sprawy społeczne. Wysyłali przyszłe kadry fabryki na bezpłatne szkolenia do Anglii, współfinansowali budowę kościoła, z ich inicjatywy powstała ochronka dla dzieci.

Najbardziej widocznym znakiem społecznego zaangażowania Briggsów było jednak stworzenie osiedla robotniczego, czyli tzw. kamienic. Były to jedno lub dwuizbowe mieszkania, nowoczesne jak na ówczesne czasy. Obecnie są to domy komunalne (160 mieszkań). W ostatnich latach samorząd przeprowadził remonty dachów i podłączył brakujące media.

Galeria

zdjecie: 91898
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry