Dla miłośników dwóch i czterech kółek

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 6 października 2016    12:50

Rosną szanse na unijne dofinansowanie do budowy parkingów oraz dróg rowerowych.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych poinformowała, że dwa wnioski z naszego miasta o zewnętrzne dofinansowanie zostały pozytywnie zweryfikowane na etapie oceny formalnej i przekazane do oceny merytorycznej. Ubiegamy się o pieniądze z UE na budowę zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych oraz dwóch parkingów "Parkuj i jedź".  Wyniki oceny merytorycznej poznamy prawdopodobnie na przełomie roku.

Marki są liderem projektu rowerowego dla czterech gmin (Ząbki, Kobyłka i Zielonka). Chodzi o budowę i przebudowę zintegrowanej  sieci dróg rowerowych o długości 23,77 km. W naszym mieście ścieżki dla wielbicieli dwóch kółek mają powstać:

- przy ul. Sportowej i Sowińskiego (przetarg został już ogłoszony),

- przy ul. Sosnowej - Kościuszki,

- od ul. Przyleśnej do węzła drogi ekspresowej S-8 Zielonka 2,

- wzdłuż ul. Głównej, Wesołej, Przyleśnej,

- przy ul. Zagłoby - Zygmuntowskiej,

- przy ul. Szkolnej  (przetarg został już ogłoszony),

- na wale wzdłuż rzeki Długiej.

Wartość inwestycji w czterech gminach oszacowano na około 33,2 mln zł. Wydatki kwalifikowane to 29,48 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 23,58 mln zł.

Formalną akceptację zyskał też wniosek utworzenia dwóch parkingów: przy ul. Dużej i Sportowej. Inwestycja ma być realizowana w formule "zaprojektuj i zbuduj". Pierwszy parking pomieści 48 aut, drugi 102 pojazdy. Znajdą się też m.in. wiaty dla rowerów (odpowiednio 30 i 42), udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi, monitoring, toalety oraz punkty ładowania aut elektrycznych. Dodatkowo przy ul. Dużej zostanie przebudowana pętla autobusowa, zaś przy ul. Sportowej - wykonane odwodnienie terenu.

Wartość inwestycji przy Dużej i Sportowej oszacowano na 2,6 mln zł. Wydatki kwalifikowane są niemal identyczne. W tym wypadku wnioskujemy o 2,08 mln zł dofinansowania.

 

Galeria

zdjecie: 92781
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry